25 Юли 2025петък15:04 ч.

Дворецът на децата навърши 65 години

Според новия училищен закон той е единствената самостоятелна институция за работа с талантливи ученици

/ брой: 280

visibility 48371

Тамара Димитрова

Близо 800 млади изпълнители ще излязат на сцената на НДК днес. Поводът е 65-ят юбилей на Националния дворец на децата. Концертът  "Шевицата" включва само авторски изпълнения, а постановката е създадена специално за юбилея. Под съпровода на филхармония "Пионер" ще танцуват и пеят различни състави на двореца.
От Националния дворец на децата тръгват не само филхармонията "Пионер", но и прочутият хор "Бодра смяна" на Бончо Бочев, фолклорната формация "Изворче", вокалната група "Сладки пуканки", студиото за модерен балет "Цветни мечти", ансамбъл "Бъдниче". Десетки деца прекрачват всеки ден прага на Националния дворец на децата. Те са участници в някоя от 60-те школи, което им позволява да развият заложби на бъдещи строители и архитекти, еколози, музиканти, актьори, танцьори.
Началото на създаването на Националния дворец на децата (НДД) е в далечната вече 1949 г., когато със свое решение Министерският съвет полага основите на институцията. От сайта на Двореца научаваме, че с постановление от 11 септември 1950 г. й се предоставя помещението на Софийската духовна семинария на Министерството на народната просвета, за да се преустрои то в Централен дворец "Септемврийче". Дворецът на децата в София отваря врати през септември 1951 г. Оттогава той е любимо място и втори дом за хиляди момчета и момичета от столицата. Първият директор е Надежда Цанева.
През 1990 г. Дворецът на децата се премества на бул. "Ал. Стамболийски" 191, където се помещава и до днес. От 1991 г. Дворецът на децата е член и учредител на Европейската асоциация на институциите за свободното време на децата и младежите (EAICY). И до днес директорите на Двореца винаги са сред членовете на Президиума на EAICY. През 1992 г. Дворецът на децата става съучредител на Национален клуб "Родолюбие". В края на 1996 г. със заповед на просветния министър Илчо Димитров Централният дворец на децата се преобразува в Национален дворец на децата. От 1998 г. се определят и регламентират националните функции на институцията със заповед на министър Веселин Методиев.
През 2005 г. е утвърден нов Правилник за устройството и дейността на НДД от министър Игор Дамянов. От април 2011 г. Националният дворец на децата стопанисва дом-музей "Ангел Каралийчев", който отново отваря врати за посетители.
 Днес Националният дворец на децата е държавно извънучилищно педагогическо учреждение към Министерството на образованието и науката, което: Осъществява държавната политика за работа с деца и ученици на национално ниво чрез развиване на дейности в свободното им време за развитие на индивидуалните им способности и дарования в областта на изкуството, образованието и науката, техниката, спорта и туризма.
Националният дворец на децата е единствената институция за извънучилищни дейности, която бе запазена според новоприетия Закон за предучилищното и училищното образование. Останалите центрове за работа с деца в страната де факто се закриват и преминават към структурата на общинските центрове за работа едновременно с талантливи и с изоставащи и болни деца.
   

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 268

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 309

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 274

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 735

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ