86,4% подкрепят протестите на медиците, 7,3 на сто са на обратно мнение
В страната 47,7% застават зад стачката в столичния транспорт, в София те са 38,1 на сто
/ брой: 121
Общо 86,4% подкрепят протестите на младите лекари и медицинските специалисти, на обратното становище са 7,3%, 5,8% не са запознати, а има и незначителен дял на затрудняващи се да отговорят. Това показват данните от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 12 и 16 юни 2025 г. сред 800 пълнолетни българи.
Сондажът представлява социологически експеримент, който да провери отношението към различните видове протести в страната.
Протестите срещу еврото в по-видима степен поляризират мненията, макар и при осезаемо надделяваща подкрепа от 56,3%, а 36,2 на сто не ги подкрепят. 3,8% не са запознати, за да формират мнение, а 3,7% признават, че не могат да преценят.
Протестите за съдебна реформа също извикват автоматична подкрепа. Те събират одобрението на 75,2%, не ги подкрепят 8,7%, 15,1% отговарят, че не са запознати с проблемите, а 1% не знаят какво да отговорят или не могат да преценят. Възможно е тук допълнителна роля да изиграва многогодишната принципна нагласа за недостатъчност на справедливост в обществото ни и традиционното недоверие към институциите, посочват анализаторите. Те коментират, че затова и по отношение на съдебната реформа или към младите лекари мненията са почти еднопосочни, докато при протестите срещу еврото, например, ярката политизация на темата е направила така, че се сблъскват два типа мнения.
Любопитен е казусът със стачката в градския транспорт в София, коментират социолозите. Данните от проучването сочат, че в цялата страна недоволството на водачите в столицата по-скоро среща подкрепа. В София обаче повечето мнения са срещу стачката, която парализира за 6 дни надземния транспорт. Националната картина е, че 47,7% подкрепят, 38,2% не подкрепят, 12,2% нямат достатъчно информация, за да формират мнение, а 1,9% не могат да отговорят. В столицата обаче картината е различна - 38,1% подкрепят, 50,3% не подкрепят, 10,3% нямат достатъчно информация, за да формират мнение, а 1,3% не могат да отговорят. Дали причините са от политическо естество или са свързани с ежедневното удобство, но факт е, че мненията се разминават, коментират експертите.