11 Юли 2025петък02:41 ч.

На фокус

"Работи, баба, за да учиш"

След скока на таксите за ВУЗ - протест и обещание да ги намалят

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 652

Ива Капкова,
Дир БГ


Крилатата мисъл от соцфолклора "Учи, баба, за да не работиш" скоро може да звучи като: "Работи, баба, за да можеш да учиш". И сигурно това е съветът на днешните баби към внуците им, които се готвят да учат или вече следват платено в държавните университети.
"Таксата" не успя да засенчи "еврото" като дума на деня, но може и да се случи. Студентите излизат на протест пред Софийския университет заради скока на платеното обучение, а цените бяха обявени само часове, след като бъдещите бакалаври и магистри подредиха желанията си и "затвориха" кандидатстването. После се наложи да четат по няколко пъти таблиците с цените на желаните специалности, за да осъзнаят, че са вдигнати между 100 и 200%. Сред най-недостижими за семейния бюджет на средностатистическия студент се оказаха все дисциплини, за които МОН алармира, че липсват кадри. А таксите водят до риска съвсем да няма желаещи да ги изучават:
- Химия - 28 300 лв. срещу 9419 лв. през 2024/2025;
- Физика - 26 700 лв. срещу 9560 лв. през 2024/2025;
- Математика - 19 300 лв. срещу 8200 лв. през 2024/2025.
Филологиите се оказаха по-скромни - ще се изучават срещу 11 хил. до 15 хил. лв., а студент по право разказа в социалната мрежа, че ще плаща почти два пъти и половина повече през тази учебна година.
"Записах "Право" преди 3 години с такса малко над 1400 лв., повишаваха я досега, а през август ще ни искат да им плащаме по 3252 лв. на семестър", обяснява бъдещ четвъртокурсник.
В неговата ситуация се оказаха близо 5000 настоящи и бъдещи студенти от СУ - това сочат данните от сайта на СУ за местата за платен прием сумарно през последните 4 години - колкото трае обучението за бакалавър, но в бройката влизат и платените места за магистри. Според Студентския съвет обаче в платена форма се обучават около 950 студенти - толкова са само бройките за новоприетите в редовно обучение през новата учебна година. Така или иначе, притеснението е не само за студентите, но и за техните семейства, които все още ги издържат. И така броят на стресираните нараства поне тройно, а като като добавим потърпевшите от новите такси и в другите държавни висши учебни заведения, то вероятно се събират достатъчно, за да запълнят малък български град.
В Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", например, местата за платено обучение за новоприетите студенти са 1114. А новата такса варира в отделните специалности между 2796 и 8900 лв. за година. По 4131,91 лв. са педагогическите специалности, 5374,64 лв. е таксата за филологиите. "Правото" струва 5509,23 лв. за първи и втори курс, за трети и четвърти е със 100 лв. по-евтино и в пети курс студентите ще плащат 5109,23 лв. Най-скъпо е обучението в ПУ в специалностите "Биология", "Екология", "Микробиология" - по 8900,37 лв., а математическите дисциплини се изучават срещу 8049 лв. Повечето дисциплини, които имат задочна форма на платено обучение, струват наполовина по-евтино от редовната.
В същото време таксите за ВТУ за платено обучение са в пъти по-ниски - от 1474 лв. за специалност "Туризъм" до най-скъпата - 4972 лв. за "Изобразително изкуство". Повечето специалности варират около 2000 лв. Филологиите ще се изучават срещу 2724 лв., "Психология" - 2205 лв., а "Право" - 2345 лв. Семестриалната такса за специалността "Икономика" е 1560 лв. "Информатика и компютърни науки" е оценена на 3138 лв. Това са такси за бъдещите студенти, но те важат и за магистрите, и за вече обучаващите се бакалаври. И тук задочното обучение в платена форма е наполовина по-евтино.

След шока дойдоха бурните реакции

След като държавните висши учебни заведения бяха принудени да изпълнят закона и силно да завишат таксите за новата учебна година, а преподаватели и студенти видяха космическите числа в таблиците, дружно реагираха, че случилото се е непосилно за стандарта на живот у нас. Най-голямо беше поскъпването в Софийския университет, тъй като и държавната субсидия по досегашната формула, с която стъпва определянето на таксата, е по-голяма. Заради това се получи и различен скок в таксите на различните университети.
Алма матер излезе с позиция срещу поправките в закона и настоя за спешни корекции с опасението, че нечуваният ръст изравнява и дори надвишава таксите в частни университети у нас и такива в чужбина, а това прави неконкурентен Софийския университет "Св. Климент Охридски" и носи риск рязко да намалеят и студентите.
В позицията си от СУ настояха депутатите да определят праг, не по-нисък от 60% от средствата за издръжка на обучението, а за вече започналите да учат студенти - бакалаври и магистри, таксите да не се променят.

Скачени съдове: защо таксите избуяха неудържимо?

Проблемът с драстичното увеличение на студентските такси засяга държавните университети и е заложен в завишените субсидии. Всъщност, увеличените средства за държавна издръжка на един студент и повишените заплати на преподавателите автоматично правят така, че да се изстрелят нагоре и таксите за студентите, избрали да учат платено.
До момента таксуването за платено обучение се определяше, като към средствата за издръжка на обучението в държавна поръчка се добавя размерът на таксата за съответното професионално направление или специалност от регулираните професии. А в някои специалности с най-високи показатели за наука и реализация има и добавка за качество, която също влиза във формулата. Всичко това обясни просветният министър Красимир Вълчев на среща с ректорите преди два дни. Той им гарантира, че ще бъдат внесени спешни законови поправки, така че да се намали резкият скок на таксите. 
"Още преди месеци коментирахме, че увеличеното държавно финансиране и регулацията в Закона за висше образование ще доведат до това, че ще поскъпне платеното обучение, защото ще се увеличат таксите. Това междувременно се случи, като говорихме с народните представители и те внесоха законопроект за отвързване на таксите от държавната субсидия", каза Красимир Вълчев.
Поправката в Закона за висшето образование, която инициираха от мнозинството в Комисията по образование, орязва досегашните 100% процента, но с малко. Комисията предвижда да предложи на пленарната зала размерът на таксите за платено обучение да не може да бъде по-нисък от 75% от средствата за издръжка на обучението в даденото професионално направление и добавения размер на таксата за съответното професионално направление или специалност от регулираните професии.
Това обаче също е много, смятат ректорите и настояха пред министъра таксата да бъде намалена до 60% от размера на субсидията.
В доклада на комисията за първо гласуване депутатите признават, че скокът на цените за платено обучение наистина е драстичен.
Междувременно Красимир Вълчев покани на среща в МОН представители на студентски организации в Софийския университет - Студентския съвет и Студентския дипломатически клуб. Пред тях министърът на образованието е обещал прагът за сумите, които студентите трябва да платят, да бъде съобразен с искането за заплащане на 60% от държавната субсидия, а не сегашните 100%, равни на издръжката на студентите в държавна поръчка, съобщиха от Студентския съвет. 
"Нашите искания са за 60% от субсидията за новите студенти. Получихме това уверение от министъра", заяви за Dir.bg председателят на Студентския дипломатически клуб Денис Василев след срещата.
"Исканията ни са свързани и със заварени права. Ние настояваме за запазване на таксите за студентите, които вече се обучават", добави той и обясни, че Красимир Вълчев е предложил за тези, които вече следват, таксите да не бъдат увеличавани с повече от 20%.

"Образованието е право - не привилегия!" 

Въпреки диалога с МОН и обещанията за намаление на таксите при платеното обучение, насроченият протест остава. "Тъй като тази година увеличението е драстично, нямаше как да не реагираме. От това дали ще се съобразят с исканията ни, зависи дали протестите ще продължат и през следващите дни. Топката е в тяхното поле", каза още пред Dir.bg председателят на Студентския дипломатически клуб.
"Ние, студентите от Юридическия факултет на Софийския университет, се обявяваме против решението за драстично повишаване на семестриалните такси. Не приемаме реалността, в която от есента много от нашите колеги няма да могат да прекрачат прага на университета, защото не могат да си позволят двойно по-висока такса. В някои факултети увеличението достига до 200 процента! Това не е просто несправедливо - това е удар срещу правото на образование, срещу настоящето и бъдещето на България", заявиха инициаторите на протеста, чийто девиз е "Образованието е право - не привилегия!".
Очаква се промените в Закона за висшето образование да бъдат приети в спешен порядък още тази седмица и в пленарната зала, защото междувременно излизат класиранията и студентите трябва да се записват.

Със съкращения

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ