08 Декември 2025понеделник20:04 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Министър Гуцанов: Трябва да вложим средства в знанията и уменията на хората

автор:Дума

visibility 10517

„Двадесет и първи век е векът на високите технологии. И затова трябва да вложим средства в знанията на хората, в техните умения, за да можем да имаме именно тези високи технологии.“ Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов при своето участие в Green transition forum. Гуцанов се включи в панел, посветен на икономическото развитие, устойчивост и приобщаващ напредък, в който участваха още Роксана Мънзату – зам.-председателят на Европейската комисия, отговарящ за социалните права и умения, министърът на образованието Красимир Вълчев, членове на Европейския парламент и бизнеса.

Министър Гуцанов акцентира върху възможностите за обучения, които предоставя Министерството на труда и социалната политика (МТСП).

„МТСП влага над един милиард лева по Програма „Развитие на човешки ресурси“ и по Националния план за възстановяване и устойчивост към повишаването на уменията на хората, дигиталната грамотност, преквалификацията и развитието на човешкия потенциал. Въпросът е обаче този един милиард, който ще вложим в усъвършенстване на кадрите, в тяхната преквалификация, в ограмотяване, компютърни умения, високи технологии, ще доведе ли до нужния резултат? Защото предизвикателствата, за които говорим – изкуственият интелект, цифровизацията, изискват съвсем друг тип подготовка. Но не е важно само да отчетем, че сме дали един милиард. Важно е какво е качеството на обученията, до колко хора сме достигнали и дали те наистина са постигнали необходимото ниво, което се изисква от съвременната икономика“, обясни министър Гуцанов.

Министър Гуцанов обърна внимание върху проблема с липсата на дългосрочно планиране в икономиката и подчерта, че трябва да се излезе от рамката на едногодишните бюджети.

„Нещо, което трябва да направим, е не планиране за една година, а поне 10 – 15 години напред. Защото ние сме един жив организъм в държавата и ако няма планиране, ако не се знае какво ще се прави, няма как да бъдат свързани всички останали елементи. Радвам се, че и министърът на образованието и науката г-н Красимир Вълчев е тук, защото пазарът на труда и образованието са взаимно свързани. Икономиката и образованието са взаимно свързани. Какви кадри ще произвеждаме и какво ще правим, ако не знаем каква икономика ще се развива?“, попита министър Гуцанов. Той допълни, че взаимовръзката между образование, икономика и пазар на труда трябва да бъде водеща при формирането на държавните политики.

Министърът призова да се обърне внимание на науката, която прогнозира какво се случва. Той даде пример с проверките в социалните услуги, които започна МТСП, съвместно с Министерството на правосъдието и с подкрепата на министър-председателя.

„Темата за изведените възрастни хора от незаконни домове може да изглежда малко отдалечено, но не е. Сега трябва да намерим места за тези възрастни, но и хора, които да се грижат тях. Това също е въпрос на кадри, на професионална подготовка и визия за бъдещето“, категоричен беше министърът. Борислав Гуцанов припомни, че много преди проверките под негова егида се организира кръгла маса на тема демография, на която бяха представени доклади на Българска академия на науката.

Кабинетът внася днес преработения бюджет

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 230

Има дефицити, изкривяване и деформации в пазара

автор:Дума

visibility 1343

/ брой: 230

Доматите и краставиците поскъпват с над 17% на борсите

автор:Дума

visibility 1263

/ брой: 230

Черна златка унищожила плодни градини в много райони на страната

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 230

ЕС не е готов за Македония

автор:Дума

visibility 1363

/ брой: 230

Повишават пенсионната възраст в Испания

автор:Дума

visibility 1433

/ брой: 230

Стачка във Франция - не дават годишен бонус

автор:Дума

visibility 1331

/ брой: 230

Накратко

автор:Дума

visibility 1250

/ брой: 230

История

автор:Дума

visibility 1344

/ брой: 230

Митологизацията Зет

автор:Гергана Пирозова

visibility 1439

/ брой: 230

Ще стане ли ЕС крадец

автор:Юри Михалков

visibility 1399

/ брой: 230

Той вярваше, че в бурни времена ще бъде винаги с народа си

visibility 1410

/ брой: 230

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ