
БНБ: Кабинетът не може да харчи валутния резерв след влизане в еврозоната
В момента той възлиза на 78 млрд. лева
/ брой: 88
Международните валутни резерви на България, управлявани от Българската народна банка (БНБ), няма да могат да бъдат "харчени" или "изхарчени" след влизането в еврозоната. Това става ясно от отговори на БНБ на въпроси на "Медиапул" по повод разпространяващите се в социалните мрежи неверни твърдения в обратната посока.
Валутните резерви, чиято задача в момента е да поддържат валутния борд чрез покритие на лева, бяха 42 млрд. евро (към 82 млрд. лв.) в края на 2024 г., а по последни данни към 9 май са около 78 млрд. лв.
Правото на Европейския съюз, което важи и в момента и ще важи след влизането в еврозоната - забранява на всички централни банки да предоставят кредити под каквато и да е форма, включително чрез пряко купуване на дълг, на каквито и да било държавни органи или субекти, особено на правителствата.
С приемането на еврото ще отпадне валутният борд, а оттам - и задължението на БНБ да поддържа стабилността на лева, като продава и купува чуждестранна валута при поискване. Това обаче не означава, че резервът ще се изхарчи - единствено ще се преформулират инвестиционните му цели и той ще продължи да се инвестира.
Експерти са разяснили, че след въвеждането на еврото инвестирането на голяма част от резерва ще бъде по правилата и под контрола на Европейската централна банка - става дума за активите, които сега стоят зад банкнотите и монетите в обращение (около 30 млрд. лв.), както и за активите, които стоят срещу резервите на частните банки (сега близо 20 млрд. лв., които ще бъдат значително намалени). В момента това са около 50 млрд. лв. Те ще влязат в общите за Евросистемата монетарни активи.
Отделно от тях ще бъдат собствените активи на БНБ - основно капиталът на БНБ (сега близо 15 млрд. лв., вкл. специалните права на тираж на МВФ) и депозитите на правителството (около 12 млрд. лв. към 9 май). Те ще се управляват по националните правила, които предвиждат инвестиции във висококачествени ценни книжа - оценени с трите най-високи оценки на две международно признати агенции за кредитен рейтинг.
"Държавите членки не може да използват средства от капитала на националните централни банки с оглед паричното финансиране на публичните дефицити, или за осъществяване на привилегирован достъп на публичните органи до финансовите пазари", са казали още от БНБ.
И след влизането в еврозоната БНБ ще продължи да бъде единствената институция, която ще може да взима решения за управлението на своите резерви.
Ако влизането в еврозоната се потвърди, БНБ ще трябва да прехвърли на ЕЦБ чуждестранни резервни активи, различни от еврото, които като размер са пропорционални на дела на всяка национална централна банка в записания капитал на ЕЦБ. По предварителна оценка става дума за около 960 млн. евро.