Весела Лечева: БОК е пленена институция
/ брой: 236
"Вече девет месеца продължава съдебната процедура, в която ни вкара старото ръководство. В този смисъл БОК е една от пленените институции. Стефка Костадинова се снима с Пеевски, а това означава, че е получила дивидент - удължаване на мандата или нов такъв - чрез съдебни хватки, които могат да разтакават и евентуално да подменят резултата." Това каза председателят на БОК и бивш министър на младежта и спорта Весела Лечева в ефира на Нова ТВ.
Тя бе избрана за президент на БОК на Общото събрание на 19 март 2025 г., когато получи мнозинството от гласовете на делегатите и победи дългогодишния председател Стефка Костадинова, ръководила Комитета от 2005 г.
„Членовете на Общото събрание на БОК не избраха Стефка Костадинова, а Весела Лечева. Имаше рекорден брой участници - 83 от 86. Ден по-късно БОК беше заключен с полицейска охрана. До ден днешен не съм чула нищо за интереси на Пеевски към олимпийските спортове. Чува се, че влияе във федерациите по вдигане на тежести и по борба. Жалко е спортът да се въвлича в политически битки. Швейцарският съд се произнесе още през май относно резултатите, МОК също призна новото ръководство. Прави се изкуствена подмяна на вота“, коментира Лечева.
След гласуването Костадинова оспори легитимността на събранието, като от нейния лагер бяха подадени жалби в съда и това блокира вписването на новото ръководство в Търговския регистър. Така се стигна до двувластие в БОК - Лечева, избрана от Общото събрание, и Костадинова, която продължава да упражнява функциите си, позовавайки се на невлязло в сила съдебно решение.
