08 Юли 2025вторник08:08 ч.

Тръмп свика кризисна среща за войната в Близкия изток

Русия предупреди САЩ да не оказват пряка военна помощ за Израел

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 5343

В кризисната стая на президентството Доналд Тръмп проведе заседание на Съвета за национална сигурност заради конфликта между Израел и Иран, предадоха световните агенции. Срещата се състоя в момент, в който Тръмп втвърди риториката срещу Иран. Той каза, че САЩ знаят къде се намира иранският аятолах Али Хаменей, но нямат намерение за момента да го убиват. Президентът призова Иран да капитулира без никакви условия. Американски представители казаха, че Тръмп продължавал да обмисля всички възможни опции, но подчертава, че за момента Вашингтон не е замесен в офанзивата на Израел. Не е изключено обаче САЩ да прибягнат до мощните си противобункерни бомби срещу подземния ирански ядрен обект във Фордо, който израелските бомби не успяха да поразят. Според същите представители приоритетът на САЩ е да сложат край на иранската ядрена програма. Но коментарите на Тръмп за Хаменей показват, че убийството на аятолаха може да е част от обмисляните опции на САЩ, коментира АФП, цитирана от БТА. Все пак на приключилата среща на Г-7 в Канада Еманюел Макрон предупреди САЩ и други сили да не настояват за смяна на режима в Иран. „Смятам, че най-голямата грешка сега би била да се търси смяна на режима в Иран чрез военни средства, защото това ще доведе до хаос“, каза Макрон.
Руският зам.-министър на външните работи Сергей Рябков предупреди САЩ да не предоставят пряка помощ на Израел и изобщо да не обмислят подобни „спекулативни възможности, предаде ТАСС. „Това би била стъпка, която сериозно ще дестабилизира цялата обстановка“, заяви той. "Русия призовава Израел да се вразуми и незабавно да прекрати набезите срещу ядрени инсталации и обекти, които са под гаранции и са обект на проверки от МААЕ", гласи изявление на МВнР в Москва. 
На бойното поле над 50 израелски изтребителя са поразили обект за производство на центрофуги и няколко съоръжения за производство на оръжие в Иран. Техеран използва обекта, "за да разшири мащаба и скоростта на обогатяването на уран с цел разработване на ядрени оръжия", твърди Израел. Сред другите цели са заводи за производство на компоненти за ракети земя-земя и земя-въздух, които Иран е използвал за нападения срещу Израел. Преди това армията му отправи предупреждение към жителите на определени райони в Техеран да се евакуират. Най-малко 585 души са убити в Иран от израелски удари, а 1326 са ранени, съобщиха медии. 
В нощта срещу сряда експлозии отекнаха в небето над Тел Авив и Хайфа, след като по-рано иранската армия предупреди жителите на двата града да се евакуират.
По информация на портала Ynet в залпа са изстреляни 15 ракети. По този повод Иран заяви, че в хода на атаката е установен пълен контрол над израелското небе и "жителите му са напълно беззащитни пред иранските ракети атаки". 
Техеран съобщи още, че за първи път е използвал нова, неоткриваема от радарите ракета, която успешно е пробила многослойните системи за ПВО, поддържани от САЩ, съобщи агенция ИРНА. С такава ракета е бил ударен директно израелски център за сигурност и разузнаване. Добавя се също, че все още не са разгърнати много от усъвършенстваните системи на Иран.
Техеран поиска от иранците да изтрият приложението „УотсАп“ от устройствата си, защото то събира информация от потребителите и я изпраща на Израел.

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 1012

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1042

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 986

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 973

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 1023

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ