22 Юли 2025вторник08:40 ч.

"Турски поток" отпада от отказа на руски газ

България ще може само да транзитира суровината

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 9839

Газопроводът "Турски поток“, който преминава през България към Западните Балкани и Централна Европа, е изключен от забранителния списък за доставките на руски газ за Европейския съюз. Това уточнение дойде от говорителката на Еврокомисията Анна-Кайса Итконен след последните предложения на ЕК за спиране вноса на руски изкопаеми горива. 
ЕК планира пълно прекратяване на вноса на руски природен газ в ЕС до края на 2027 г. Итконен обясни, че митническото законодателство, залегнало в основата на това решение, не се прилага за страни извън ЕС. Затова българските митнически власти не могат законно да блокират транзита на руски газ през газопровода "Турски поток“, когато дестинацията е страна извън ЕС, като например Сърбия.
За България разяснението на Еврокомисията означава, че руският газ може да продължи да се транзитира по тръбопровода "Турски поток“ през нейна територия до страни извън ЕС като Сърбия, дори при предложената забрана. Въпреки че на България няма да бъде позволено да внася руски газ за собствените си нужди съгласно новите правила, страната запазва ролята си на ключов транзитен център, поддържайки приходите от транзит и регионалното си енергийно значение, независимо от по-широкия отказ от руската енергия в ЕС.
На въпроса дали регламентът засяга руския газ до Унгария по същия тръбопровод, Итконен подчерта, че въпросното законодателство на ЕС остава валидно и приложимо в рамките на общността. Запознатите с въпроса тълкуват това като признание, че Унгария, като държава от ЕС, вече няма да има право да получава руски газ през "Турски поток“, след като забраната влезе в сила, за разлика от съседна Сърбия, която е извън юрисдикцията на ЕС.
В момента руският природен газ влиза в Турция чрез газопроводите "Син поток“ и "Турски поток“. Турция получава газ и от Азербайджан, и от Иран чрез TANAP. Тя вече продава природен газ на България, Северна Македония, Унгария, Молдова и Румъния.

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 1948

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 2012

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 2035

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 1956

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 2000

/ брой: 132

Диагноза

visibility 1920

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1953

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1877

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ