20 Август 2025сряда22:59 ч.

Хърватия инвестира в демографията

Коефициентът на плодовитост в страната е по-висок от средния показател за ЕС

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 7907

Демографските показатели са най-големият проблем на Хърватия и затова правителството е повишило инвестициите в този ресор, заяви премиерът на страната Андрей Пленкович по повод 36-годишнината от основаването на управляващата Хърватска демократична общност.
"Основният ключов проблем пред хърватския народ е негативният естествен прираст. Затова създадохме ново министерство, инвестираме в демографията много повече средства, отколкото по-рано", посочи Пленкович, цитиран от "Ютарни лист". Програмата на ведомството, създадено през 2024 г., включва забрана на еднополовите бракове, завръщане на хърватските емигранти, отмяна на ратификацията на Истанбулската конвенция, финансови стимули за бременност и майчинство и др. Според социолози обаче някои от тези мерки са дискриминационни по полов признак, брачен статут, националност и сексуална ориентация.
Една година след създаването на министерството тези мерки постепенно се въвеждат. "Основно променяме системата за социални добавки, без значение дали става въпрос за подкрепа за майки, за семейства или детски помощи. Без тези мерки няма да можем да създадем предпоставки за семействата да имат повече деца и ще имаме голям проблем", подчерта премиерът.
Коефициентът на плодовитост (броят деца на жена в репродуктивна възраст) в Хърватия към 2022 г. е бил 1,53, което е над средното за ЕС (1,46%), според информация на хърватската национална телевизия ХРТ. За да бъде обаче естественият прираст положителен, коефициентът на плодовитост трябва да е 2,1. Единствените страни в ЕС, отчели повишение на процента на раждаемост през 2022 г. в сравнение с 2021 г., са България и Португалия.
С "Избирам Хърватия" правителството се опита да привлече хърватски емигранти обратно в родината още през 2022 г. Мярката включва финансиране до 27 000 евро за хървати в чужбина, за да се върнат в страната и да започнат собствен бизнес в слабо развити региони. Очакваше се подходът да привлече между 4000 и 4500 емигранти. До 6 юни т.г. броят на хората, възползвали се от "Избирам Хърватия", е 1035 души.

Топ 5 сайта за търсене на работа в чужбина

автор:Дума

visibility 565

Над 120 000 млади с борчове заради заеми

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 154

КЗП и НСИ се скараха заради еврото

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 154

Олиото поскъпна с 10 на сто за година

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 154

Додик официално не е президент

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 154

Дипломатически скандал между Израел и Австралия

автор:Дума

visibility 516

/ брой: 154

Протест и контрапротест в сръбската столица

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 154

Медиен апокалипсис

автор:Александър Симов

visibility 529

/ брой: 154

Тръмп: Кремъл желае да разреши конфликта

автор:Юри Михалков

visibility 601

/ брой: 154

Неадекватност

visibility 516

/ брой: 154

Малко е да се каже, че съм бясна. Освирепяла съм!

visibility 553

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ