07 Август 2025четвъртък12:36 ч.

Експерти:

Промените в Закона за образованието не са добре обмислени

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 6117

Повече от 25 експертни организации настояват за по-дълъг и професионален разговор за промените в Закона за предучилищното и училищното образование. "Тези промени не са добре обмислени, не са добре обосновани, не е ясно на какво стъпват. Включително администрацията на Министерския съвет в своето становище казва, че липсва задълбочена оценка на въздействието и не е ясно какъв ще бъде резултатът от тях". Това коментира Гергана Ефремова, старши специалист в отдел "Стратегически партньорства" във Фондация "Заедно в час". По думите й законът включва малки парчета от системата, но не е ясна цялостната концепция. 
За да бъде адекватна подкрепата за един ученик, особено със специални образователни потребности, участието на семейството е ключово, категорична е Ефремова. "Изключването на родителите поставя бариера, създава предпоставки за конфликти, за напрежение, за недоверие, не е изключено в някои ситуации да има и недобросъвестност", смята тя. 
Експерти и неправителствени организации са с противоречиво мнение и относно въвеждането на предмета религия. Ако МОН беше предложило да има час по добродетели, това би срещнало много по-сериозна обществена подкрепа, твърди Ефремова. 
Междувременно министърът на образованието Красимир Вълчев отново акцентира върху недостига на учители по математика и природни науки, както и върху намалените часове и липсата на интерес на учениците към тези предмети. Той си обяснява това с прекалено амбициозните програми. Десет пъти повече зрелостници избират да се явяват на матура по чужд език, отколкото по математика, подчерта Вълчев. Част от слабите резултати по математика и природни науки според министъра се дължат на слабите резултати по български език и литература, защото учениците не разбират условията на задачите. Той е категоричен, че трябва да се предложат мерки, а моментът за обсъждането им е сега.

Стоп на геноцида в Газа

автор:Дума

visibility 56

/ брой: 145

Продължават пожарите в страната: бедствено положение в Сакар

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 145

Приеха нова програма за безопасност и здраве при работа

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 145

БАС почете жертвите на Хирошима

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 145

Гагаузия на протест в защита на лидерката си

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 145

Пожари обхванаха и Западна Европа

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 145

Социалните медии не вредели на децата

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 145

Прекратиха мандата на Милорад Додик

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 145

Топката е в нашето поле

автор:Кирил Добрев

visibility 67

/ брой: 145

Касапи на демокрацията

автор:Юри Михалков

visibility 60

/ брой: 145

Инженери на дебилизацията

автор:Александър Симов

visibility 56

/ брой: 145

Пари, цени, еврозона - за камъчетата в цървулите ни

автор:Гарабед Минасян

visibility 64

/ брой: 145

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ