21 Юли 2025понеделник16:45 ч.

Мика Зайкова:

Всички стоки ще поскъпнат, ако войната между Израел и Иран не спре

Възможно е петролът да надхвърли 100 долара за барел

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 6124

Всички стоки ще поскъпнат заради войната между Израел и Иран, ако тя не спре. Корабите и танкерите с доставки ще заобикалят цяла Африка, за да достигнат до Европа. Това води до забавяне и оскъпяване. Имайте предвид, че 40% от доставките на петрол и газ са от Иран. Това заяви пред lupa.bg финансовият експерт Мика Зайкова. 
"Всичко внасяме отвън. Положението все още е поносимо, но ако войната се закучи, нефтът може да достигне до над 100% долара за барел. Няма как да електрифицираме въздухоплаването. Ще продължим до края на века да ползваме петрола. Всичко ще поскъпне, не само петролът. Суровините, които идват от БРИКС, също ще поскъпнат. Оттам идват редките метали, които са необходими за новите технологии, каза Зайкова. Според нея, ако войната стане продължителна, ще говорим за пъти, а не за проценти при поскъпването. 
Цените на горивата в България могат да достигнат 3 лева за литър, ако конфликтът между Израел и Иран се задълбочи и прерасне в пълномащабна война. Това предупреди финансовият експерт Димитър Калъпов. И според него при ескалация на напрежението петролът на световните пазари може да надхвърли границата от 100 долара за барел, което ще се отрази директно на бензиностанциите у нас. 
Вчера най-масовото гориво - А95, се продаваше средно за 2,39 лв. за литър, като през последните дни цената постоянно се повишаваше, по данни на fuelo. На същата цена e и дизелът. 
Пазарите на суров петрол рязко вдигнаха цените с около 10-11% заради ескалацията на напрежението между Иран и Израел през последните дни, но вече се наблюдава известно успокояване. Това заяви пред БНТ Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация.
Според експерта причината за относителното успокояване на пазарите е фактът, че израелските удари не са засегнали критичната петролна инфраструктура на Иран. "Нямаше някакви нападения от страна на Израел върху инфраструктурата на Иран, която е важна относно превоза, транспорта и производството на суров петрол", уточни той.
Бенчев обърна специално внимание на значението на Ормузкия проток за световните доставки на петрол. "Важен е, защото оттам преминава около една трета от световния петрол. Това е добивът, който е от Саудитска Арабия, Иран, Ирак, Катар, и ОАЕ," обясни експертът. Той предупреди за възможните рискове при ескалация на конфликта: "Коментирано е, за съжаление, може би, иранците разполагат с доста бързи катери и лодки, които могат бързо да разположат подводни мини в района, което доста би затруднило корабоплаването и за по-дълго време и съответно би повлияло върху цените на петрола".

Заловиха рекордно количество кокаин за 37 млн. лева

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 132

Шофьорите вече не могат да откажат тест за опиати

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 132

Увеличиха наказанията за престъпления срещу животни

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 132

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 239

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 132

Диагноза

visibility 230

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 229

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 232

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ