
Цветелина Пенкова: Срокът за проектите по НПВУ може да бъде удължен
ТЕЦ-овете ни са стратегически важни, не говорим за напълното им спиране, а за намаляване на мощностите, заяви евродепутатът
/ брой: 119
"Срокът за проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) може да бъде удължен". Това заяви Цветелина Пенкова, член на ЕП и международен секретар на БСП, в тв интервю. Тя съобщи, че по инициатива на социалистите в ЕП е приета резолюция, която изисква сроковете да бъдат удължени с година и половина - до февруари 2028 г. По думите на Пенкова 70% от проектите в ЕС все още не са завършени. "Удължаването на срока ще позволи финализирането на много от текущите намерения, както и на тези, които вече са процедурно одобрени. Това е изключително важно за България, защото ще получим шанс да се реализират ключови проекти", подчерта Пенкова.
„Ролята на България в енергийната политика на ЕС е ключова. Първо, защото географското ни положение създава предпоставки страната ни да бъде свързващият хъб за внос на енергийни суровини от трети страни, като например Турция и Азербайджан. Второ, българският енергиен микс е много балансиран - ядрена енергетика, ВЕИ-та и ТЕЦ-ове", коментира Пенкова.
Тя е категорична, че ТЕЦ-овете ни са стратегически важни. "Говорим за хоризонт от минимум 12 до 15 години за постепенно извеждане от експлоатация на част от мощностите в Старозагорско. Това дава достатъчно време да се гарантират работните места и да се положат усилия за развитие на региона. Никога не е ставало въпрос за пълно спиране на топлоцентралите ни. По време на КОВИД-кризата и след началото на войната в Германия и Австрия те бяха пуснати отново. Това не можеше да се случи, ако те не са поддържани на определено ниво. Подчертавам, че и у нас не може да се говори за напълно спиране, а за намаляване на мощностите", категорична е Пенкова.
Тя поясни необходимостта от по-добра свързаност на електропреносната мрежа в ЕС. „Свързаната енергийна инфраструктура е ключът към ниските и уеднаквени цени на електроенергията в рамките на Съюза. България трябва да играе активна роля в този процес и вече го правим", смята Пенкова.
„Позицията на България и на ЕС е ясна - РС Македония няма да стане част от ЕС, преди да изпълни поетите ангажименти. Същинските преговори на Скопие няма да започнат, докато страната не включи българите в конституцията си. Пътят им за влизане в ЕС минава само и единствено през спазване на Европейския консенсус от 2022 г. Имаме уверенията на своите европейски партньори", обобщи Пенкова.
Тя сподели, че ключов приоритет в работа на ЕП е бъдещето на индустрията в Европа и у нас. „Основен фокус е да върнем производства в Европа и да защитим енергоинтензивната индустрия - металургията, химическата промишленост и циментовото производство. Те са гръбнакът на нашата икономика и ще бъдат защитени в новите европейски регулации", заключи евродепутатът.