
Снимка БТА
МФ пусна онлайн калкулатор за превалутиране
БНБ започва още тази седмица да сече евромонети
/ брой: 125
Онлайн калкулатор за превалутиране е вече достъпен на официалната интернет страница за въвеждането на еврото в България, съобщават от Министерството на финансите. Потребителите могат да се възползват от инструмента, който е наличен на видимо място на главната страница на сайта evroto.bg/еврото.бг.
Калкулаторът бе активиран, след като вчера официално бе потвърден обменният курс от 1,95583 лева за едно евро, при който страната ни ще въведе единната европейска валута от 1 януари 2026 година.
Онлайн калкулаторът позволява въвеждане на сума в левове, която автоматично се превалутира в евро по официалния курс. Потребителите имат възможност и за обратната опция - при въвеждане на сума в евро, стойността се преизчислява в левове.
"Още тази седмица започваме сеченето на българските евромонети", заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев след като България завърши процеса по присъединяването си към еврозоната от 1 януари 2026 г.
Заедно със сеченето на евромонетите се активират ключовите процеси по замяната на валутата, техническата подготовка на системите и информационната кампания, в тясно сътрудничество с правителството, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия.
Управителят на БНБ твърди, че на дневен ред излиза темата за фискалната стабилност и ако доскоро фокусът е бил задържането на инфлацията, днес е "бюджетът, бюджетът и пак бюджетът", каза той. "През последните години наблюдаваме влошаване на фискалната позиция. Този тренд трябва да бъде обърнат. Стабилната фискална позиция е едно от най-големите ни сравнителни предимства. В условията на еврозоната нейното значение нараства, а не намалява, допълва Радев.
Според него, след като еврото стане наша национална валута, структурата на валутните резерви ще се промени. Част от тях ще бъде прехвърлена към Европейската централна банка, съгласно правилата на Евросистемата. Това включва две основни вноски: капиталова - нашият дял в записания капитал на ЕЦБ, и резервна - под формата на чуждестранни валутни активи, с които ще участваме във външните резерви на системата. Срещу тези вноски БНБ ще получи пропорционален дял от дохода на Евросистемата. Тази промяна не намалява стратегическия капацитет на централната банка - напротив, тя разширява възможностите ни в контекста на по-високи стандарти за сигурност, ликвидност и доходност, обясни Димитър Радев.