08 Юли 2025вторник19:13 ч.

Цветелина Пенкова оглави делегацията на Европейския парламент на Форум на ООН

Евродепутатът от БСП Цветелина Пенкова ръководи делегацията на Европейския парламент на Международния форум на ООН за управление на интернет (IGF) 2025 в Норвегия

автор:Дума

visibility 4338

От 23 до 27 юни 2025 г. в Лилестрьом, Норвегия, се провежда юбилейното 20-то издание на ежегодния Международен форум на ООН за управление на интернет (IGF) – водещата глобална платформа за бъдещето на интернет, цифровите технологии и глобалното сътрудничество. Организиран под егидата на ООН, форумът събира над 11 000 участници от цял свят, сред които парламентаристи, представители на международни институции, частния сектор, академичните среди и гражданското общество.
Делегацията на Европейския парламент бе ръководена от българския евродепутат от БСП Цветелина Пенкова, която е и заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE). 
В рамките на конференцията Пенкова изигра ключова роля в стратегически дебати и срещи, посветени на теми като изкуствения интелект, киберсигурността, дигиталната справедливост и защитата на фундаменталните права в онлайн средата. В дебата „Подобряване на практиките в дигиталната политика“ Пенкова подчерта ролята на образованието за постигане на цифров преход в услуга на обществото.

„Технологиите не просто променят света – те го трансформират в реално време. Затова дигиталният преход не може да бъде оставен само в ръцете на пазарните сили. Нуждаем се от глобално лидерство, основано на ценности – права на човека, отчетност и прозрачност“, заяви Пенкова.
„Регулациите не са достатъчни. Трябва да гарантираме, че свободата на изразяване върви ръка за ръка със защитата на най-уязвимите. Борбата с дезинформацията, речта на омраза и манипулацията трябва да се основава както на законодателство, така и на образование и партньорства.“
Цветелина Пенкова акцентира върху резултатите от Регламента за цифровите услуги (DSA), който вече налага повече прозрачност и отчетност от страна на онлайн платформите. Подкрепата за медийната свобода и достъпът до проверена информация – особено в ерата на изкуствения интелект – бяха сред основните теми.
Като ръководител на парламентарната делегация, Пенкова се включи активно в дебатите относно развитието на дигиталните умения на младите хора, отговорното използване на AI и изграждането на устойчив и достъпен интернет за всички – без изключения. В срещата си с Карол Роуч, председател на Multistakeholder Advisory Group към IGF, Пенкова защити позицията IGF да се превърне в постоянна платформа на ООН, с цел създаване на глобални дигитални политики. „ЕС ще бъде двигател в този процес.“, допълни Пенкова. 
Вдъхновяваща среща с представители на младежки организации показа ясно, че младото поколение трябва да е водещо в този дебат.
„За да гарантираме дългосрочно и реално участие на младите в европейската дигитална политика, трябва да институционализираме младежки съвети, да осигурим задължително младежко представителство в консултативни органи и да интегрираме младежки дигитални форуми в законодателните процеси.“, подчерта Пенкова.
В рамките на форума Делегацията на Европейския парламент проведе срещи с представители на ключови международни организации, сред които ICANN, Internet Society, ICC BASIS. Евродепутатите обсъдиха възможности за сътрудничество и обмен на добри практики в управлението на интернет с парламентаристи от Африка (Уругвай, Египет, Нигерия, Гана, Кения,  Мадагаскар, Южна Африка, Демократична република Конго и Лесото) и Южна Америка (Бразилия, Чили, Аржентина) .
Форумът завърши с приемането на официален заключителен документ, който ще бъде представен на ООН, националните парламенти и международните институции като принос към преговорите по Глобалното цифрово споразумение (Global Digital Compact). Документът отразява ангажиментите на участниците за изграждане на отворен, приобщаващ, сигурен и ориентиран към човека интернет.

„IGF 2025 ясно показа, че светът има нужда повече от Европа – от нашия регулаторен капацитет, от нашия правозащитен подход и от нашия стремеж към равнопоставеност и диалог. Дигиталната трансформация трябва да бъде човешка, етична и споделена“, заключи Цветелина Пенкова.
По време на посещението си в Норвегия, Цветелина Пенкова се срещна и с Цветана Кръстева, заместник-ръководител на мисията и ръководител на консулската служба към Посолството на Република България в Кралство Норвегия. Разговорът бе фокусиран върху възможностите за задълбочаване на двустранните отношения между България и Норвегия, с акцент върху българската общност, икономическите връзки, енергетиката и перспективите за млади таланти.
„Поздравявам Н.Пр. г-жа Иванова, посланик на България в Норвегия, и г-жа Кръстева за ангажираността, отдадеността и професионализма, с които представляват страната ни в една от най-развитите държави в Европа!“, заяви Пенкова.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Не бързайте да сменяте левове с евро

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 123

Храните продължават да поевтиняват

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 123

София остава най-скъпият град за покупка на жилище

автор:Дума

visibility 815

/ брой: 123

Брюксел отстъпи пред фермерите

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 123

Скопие да приеме позицията на България

автор:Дума

visibility 1067

/ брой: 123

В Словения свикват референдум за членството в НАТО

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 123

Накратко

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 123

Провален човек

автор:Александър Симов

visibility 1424

/ брой: 123

Мислете

автор:Зорница Илиева

visibility 1281

/ брой: 123

Три секунди

visibility 1377

/ брой: 123

Наследството на лева

автор:Дума

visibility 976

/ брой: 123

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ