09 Юли 2025сряда02:06 ч.

Дискусионен форум

Без нов социален проект ще си останем в политическата масовка

/ брой: 119

автор:Искра Баева

visibility 109

Ще започна с обвиненията срещу левицата, че залага на носталгията по социализма и това не е път напред към бъдещето, а назад към миналото. Може би щях да се съглася, ако припомнянето за предимствата на социализма беше носталгия към миналото. Но не е така. Добрите неща от миналото, които споделят младите хора, няма как да е носталгия, защото те не са живели тогава. Всъщност това е техният опит да очертаят едно по-добро бъдеще, в което да има развита индустрия, социално равенство, достъпни за всички образование, здравеопазване и култура, по-голямо уважение към труда, отколкото към капитала, без да се губят демократичните права и постиженията от прехода. Това са идеали за бъдещето и към реализирането им трябва да се насочи обществената енергия.
Важна ли е идейната дискусия? Да, в БСП винаги я е имало, макар че невинаги е влияла върху практическата политика. Имаше време, когато усилията ни да променим БКП/БСП бяха насочени към нейното социалдемократизиране и тогава това беше правилната посока. Но БСП заедно с европейската социалдемокрация еволюира твърде надясно към политическия център и загуби своята идентичност.
Затова днес усилията ни трябва да бъдат насочени в друга посока: към търсене на лява идентичност. Следвайки традиционния марксистки модел, според мен, усилията ни трябва да се насочат към формулиране на нов социален проект, а не към смекчаване на противоречията на капитализма. Без нов социален проект лявото в България ще продължава да крее.
Организационен ли е проблемът на БСП? Сигурно има какво да се подобри в организационно отношение, но големият проблем на левицата е едновременно теоретичен, а и практически. Без ясна идейна идентичност, която да я отличава от другите формации от дясно и центъра, БСП няма да си върне симпатиите на хората (не на всички, а само на социално чувствителните). Но как идеите да достигнат до хората? Това може да стане само чрез всекидневна работа сред хората и за хората. Идеите трябва да се формулират, но за да се реализират, трябва да се превърнат в дела – от малките прояви на взаимопомощ към по-широките практични инициативи.

Не бързайте да сменяте левове с евро

автор:Дума

visibility 1198

/ брой: 123

Храните продължават да поевтиняват

автор:Дума

visibility 1590

/ брой: 123

София остава най-скъпият град за покупка на жилище

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 123

Брюксел отстъпи пред фермерите

автор:Дума

visibility 1578

/ брой: 123

Скопие да приеме позицията на България

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 123

В Словения свикват референдум за членството в НАТО

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 123

Накратко

автор:Дума

visibility 1487

/ брой: 123

Провален човек

автор:Александър Симов

visibility 1669

/ брой: 123

Мислете

автор:Зорница Илиева

visibility 1477

/ брой: 123

Три секунди

visibility 1612

/ брой: 123

Наследството на лева

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 123

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ