21 Януари 2026сряда17:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

По-високи осигуровки в бюджета на ДОО за догодина

Изпълнихме обещанията си да има повече пари за бедните, за пенсионерите и за младите семейства, заявиха от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА"

/ брой: 219

автор:Аида Паникян

visibility 3569

Народните представители при полупразна зала приеха на първо четене бюджета на ДОО за догодина. В него е предвидено от 1 януари да бъде увеличена пенсионната вноска с 2% и за родените до 31 декември 1959 г. от 19,8% да стане 21,8% (9,66% за работник и 12,14% за работодател). За родените след 1960 г. вноската се вдига от 14,8% на 16,8% (за работник става 7,46%, а за работодател - 9,34%). 
Председателят на ПГ "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Драгомир Стойнев бе категоричен, че "колкото повече осигуровки са на светло, толкова и трансферът от държавния бюджет ще бъде по-малък. И тези пари, вместо от данъците, ще бъдат платени поне за други дейности". Стойнев подчерта, че "бюджетът не е брашнен чувал, за да го разтърсиш и да намериш пари". Според него мнозина в залата не разбират социалната политика.
"За 2026 г. виждаме това, което обещахме на избирателите си - повече грижа за уязвимите групи, повече средства за хората с увреждания, за социално слабите, за пенсионерите, за младите семейства. Обещахме на нашите избирателите да се грижим за тях и днес в резултат на съвместните усилия на управляващото мнозинство вървим все по-уверено в тази посока. Може би не с темповете, с които хората очакват, но с темповете, с които е възможно", заяви от парламентарната трибуна депутатката от левицата Биляна Иванова. Тя подчерта, че с 40% се увеличават средствата за хората с увреждания. Иванова изказа убеждението си, че трябва да отпадне максималният осигурителен доход и е справедливо всички да се осигуряват на реалните си възнаграждения.
ДУМА припомня, че от догодина се увеличава обезщетението за майчинство през втората година (от 780 лв. от 2023 г. на 900 лв. или 460,17 евро от догодина), а успоредно с това се увеличават от 50% на 75% от него парите, които ще вземат майките, които се върнат на работа преди изтичане на майчинството. 
Максималният осигурителен доход от догодина е 2352 евро (4600 лв.). Минималното и максималното дневно обезщетение за безработица остават непроменени - съответна 18 и 107 лева.
Обсъжда се коледните добавки за пенсионерите под прага на бедност да са 120 лв.
Сигурно може и по-добър бюджет, но това е възможният, коментира министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в края на дебатите. Майчинството за втората година се повишава след три години замразяване, посочи той и отбеляза, че това е едно от изпълнените обещания на социалистите. Гуцанов отчете, че в проектобюджета за 2026 г. са заложили увеличение на пенсиите по т.нар. швейцарско правило, което невинаги през последните години е било спазвано. Иска ми се да има повече и за обезщетение за безработица и се надявам, че в следващия бюджет ще мога да ви кажа, че и това сме повишили, подчерта той.
Гуцанов поясни, че МТСП ще работи през следващата година за осигуряване на повече средства за мерки срещу демографската криза и за реформа в ТЕЛК и системата за лична помощ.  
По-късно парламентът гласува на първо четене и бюджета на Здравната каса, а днес депутатите ще дебатират големия бюджет.

Пуснаха граничния пункт „Рудозем-Ксанти“

автор:Дума

visibility 612

/ брой: 13

Инвестициите до ноември 2025 г. доближиха 3 млрд. евро

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 13

Фериботът Русе-Гюргево няма да тръгне скоро

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 13

Газът поскъпва с 4% през февруари

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 13

Европа ще се съгласи за Гренландия

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 13

ЕС сключва търговско споразумение и с Индия

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 13

Великобритания забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 13

Накратко

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 13

Игра на сенки

автор:Александър Симов

visibility 895

/ брой: 13

Зависими и безсилни

автор:Таня Глухчева

visibility 700

/ брой: 13

Ами ако Тръмп реши да ползва газа като оръжие?

visibility 709

/ брой: 13

Вековната измама за страшилището Русия

автор:Юри Михалков

visibility 765

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ