27 Април 2025неделя14:21 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Бохемски следобеди с Бисер Лазаров

Столичната галерия "Астри" показва юбилейна изложба на известния художник

/ брой: 199

автор:Вихра Пешева

visibility 5308

Юбилеите са хубаво нещо!
Най-малкото, защото художници, недържащи на всяка цена и винаги да излагат навсякъде, склоняват да направят самостоятелна изложба, ознаменуваща празника им. Тогава той става празник и за всички, които се докосват по някакъв начин до изкуството им. Празник е и за галерия "Астри", заради възможността за първи път да покаже една от страните в живописта на художник от класата на Бисер Лазаров.
Въпреки че той предпочита да се определя като бохем, очевидно, за мен той е повече аристократ. Заради финеса и елегантността, с която преминава поне във видимата част на битието, което не предразполага към култивиране на подобни качества. Пък и не загатва за огромната му творческа кариера на художник, реставратор и преподавател в Художествената академия. Биографията му обаче разкрива събития и качества на отдаден на изкуството художник - от годините в Софийската художествена гимназия, в Националната художествена академия, като основоположник за Ателието за реставрация към Софийската градска галерия, на дългия му и извънредно наситен творчески престой в Скандинавските страни (1994-2005), десетките изложби, пленери, биеналета, творчески резиденции и симпозиуми в България, Германия, Италия, Китай, Чехия, Украйна. Отделно, успоредно, а може би и заедно от 2008 г. до ден днешен работи за реставрацията на стенописите в Рилския манастир и  други религиозни храмове в страната, за реставрацията и консервацията на картините на  Владимир Димитров-Майстора, Стоян Венев, Шаната, проф. Асен Василиев, Кирил Цонев и мн. др. знакови за България художници.
За юбилейните "Бохемски следобеди" подбрахме да ви покажем картини от 2015 г. досега, и то само от фигуративната и работена върху платно част от творчеството на Бисер Лазаров. Абстрактните му композиции или финесът на акварелите му ще са предмет на следващи негови изложби.
Перефразирайки самия художник, ще кажа, че картините в тази изложба ги свързва като тънка нишка - с цвят по желание, защото нито един от тях не липсва в щедрата му палитра - точно идеята за вече изчезващия вид и феномен, на човека, лишен от модерната и почти задължителна амбициозност на съвременния свят, а именно свободният индивид с бохемска същност. Свободният вик, свободният смях, рибарят, пиячът, любовникът, художникът, Бохемът. Има го това усещане за свобода и в интериорите, и в натюрмортите, и в рибарските пейзажи, и в парижките кафенета и бреговете на Сена. Има я същността на личността.

Държавата дава над 2,5 млрд. лв. за саниране

автор:Дума

visibility 16813

/ брой: 75

Купуваме 35 влака с европари за енергийно бедните

автор:Дума

visibility 9807

/ брой: 75

"Софийска вода" спира хартиените фактури

автор:Дума

visibility 17333

/ брой: 75

Световният елит се поклони пред папа Франциск

автор:Дума

visibility 6204

Белият дом: Зеленски се движи в грешната посока

автор:Дума

visibility 17638

/ брой: 75

12 щата съдят Тръмп заради митата

автор:Дума

visibility 13464

/ брой: 75

Птеродактилите на десницата

автор:Александър Симов

visibility 18628

/ брой: 75

Отиде си легендата Даниела Кънева

автор:Дума

visibility 18152

/ брой: 75

Училището не е църква. Но е храм, нали?

visibility 17932

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ