14 Юли 2025понеделник14:04 ч.

МС прие промените в Закона за училищното и предучилищното образование

Забраняват се телефоните в училищата и се въвежда предметът “Добродетели и религии”

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 4120

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от просветното министерство, въпреки постъпилите над 850 становища, възражения и реакции в периода на обществено обсъждане. Предстои законопроектът да бъде разгледан от Народното събрание.
Промените предвиждат забрана на мобилни телефони в училищата, като се оставя възможността да се използват само за строго образователни и медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. Мотивите са, че електронните устройства пречат на концентрацията, понижават образователните резултати и влошават когнитивните, двигателните, социалните, емоционалните и комуникативните умения на учениците.
Предлага се въвеждане на задължителен избираем час по възпитание в добро и формиране на ценности - “Добродетели и религии”. Родителите и учениците ще могат да избират от три алтернативни програми за формиране на универсални човешки ценности, като религията няма да бъде задължителна. По този предмет няма да се поставят оценки.
Предлагат се законодателни промени, които разширяват правомощията на учителите за налагане на по-голям набор от предупредителни мерки при неприемливо поведение.
Друго от значимите изменения е свързано с интензивната езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително и за тези, които се връщат от чужбина. Обучението ще е в две форми - индивидуално за децата от първи до седми клас, а за тези, които изобщо не го знаят, ще се организира подготвителен езиков клас. При недостатъчно добро владеене на езика се дава възможност за повтаряне на първи клас.
Създават се нови специализирани училища - математически и природо-математически гимназии, които ще приемат ученици още след четвърти клас. Това означава, че всички математически и природо-математически гимназии се преобразуват в специализирани.
Общините, съвместно с регионалните управления на образованието, ще  регулират приема на ученици по места, така че да не се допуска концентрация на деца от уязвими групи в едно училище, а да бъдат разпределяни равномерно в образователните институции.
Въвежда се нов ред за функциониране на Регионалните управления на образованието, като техният статут ще се урежда по Закона за администрацията, а не по Закона за държавния служител, както беше досега.
Чрез законопроекта се разширява и достъпът до обучение на деца със специални образователни потребности. Осигуряват се средства за ежедневно превозване на деца и ученици, които пътуват до център за специална образователна подкрепа в друго населено място. Самите центрове ще могат вече да приемат ученици до 12-и клас, а не до 16-годишна възраст, както беше досега. В областта на ранното детско развитие се предвижда разкриване на нова професионална квалификация „Специалист по ранно учене и грижи“ в отговор на недостига на медицински сестри в детските ясли и нуждата от подготвени специалисти.
Малко преди МС да гласува промените, над 400 граждани и организации изпратиха позиция до министър-председателя Росен Желязков, в която призовават да изиска от МОН извършване на цялостна предварителна оценка на въздействието на законопроекта, преди да бъде подложен на гласуване от МС.



Високите такси за платено обучение в СУ се оказаха грешни 

Високите такси за платено обучение по част от специалностите в Софийския университет, които доведоха до възмущение и протести, се оказаха грешни. Университетът е допуснал неточности при изчисленията, като разликите достигат до 10 000 лв., установи "Сега" на база публикуваните суми на сайта на СУ и съществуващата нормативна уредба за начина на изчисляване на таксите. 
Тази година издръжката на един студент в университетите с най-високо качество у нас се увеличи много сериозно в резултат на провеждана целенасочена политика на МОН и завишаване както на издръжката на всички студенти, така и коефициентите за качество в най-добрите. Това доведе до много различна издръжка на един студент в едно и също направление в университет, който е много добър, и в такъв, който е слаб. 
Сметките показват, че най-високите такси за платено обучение в СУ са грешни. Така например за студент платено обучение в специалност "Физика" СУ обяви такса от 26 690 лв. Правилният размер е с 10 000 лв. по-малко. Издръжката на един студент по "Физика" във всички вузове е 3868 лв. Заради висок коефициент за качество в това направление издръжката на един студент по физика конкретно в СУ се умножава по 4.14. Това води до субсидия от 16 013 лв. Към това число трябва да се добави и таксата на студент, държавна поръчка, но тъй като физиката е освободена от такава като приоритетно направление, крайният резултат е без промяна - 16 013 лв. СУ обаче е обявил такса от 26 690 лв. Погрешно са определени и таксите за химическите и за математическите специалности, където разликите също са в порядъка на 10 000 лв.
Не е ясно на какво се дължи грешката, като калкулациите показват, че при други факултети такава не е допусната. Очаква се заповедта на СУ за определяне на таксите за платено обучение да бъде изменена заради задаващите се промени в Закона за висшето образование.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ