
ТУРЦИЯ ОБКРЪЖАВА ГЪРЦИЯ НА БАЛКАНИТЕ
Под мантията на НАТО Анкара разширява военното си влияние в региона
/ брой: 77
Пол АНТОНОПУЛОС*
Великото народно събрание на Турция ратифицира сключените военни споразумения с четири балкански държави: Албания, Косово, Румъния и Северна Македония. От четирите страни особен интерес представлява Албания, в която, освен продажба на оръжейни системи и обучение, Турция иска да изгради военноморска база, използвайки мантията на НАТО.
Турция подписа военни споразумение с тези балкански страни, включващи обмяна на военен опит чрез съвместни учения, обучение в турски военни училища, трансфер на технологии и обмен на класифицирана информация. Така турската индустрия се очертава като големия победител.

Особено внимание заслужава сътрудничеството в отбранителната промишленост. С изключение на Румъния, останалите три страни нямат необходимата инфраструктура. Турция желае да изгради там малки подразделения за поддръжка на предоставените оръжейни системи. Дроновете се произвеждат от „Байрактар“ - компанията на зетя на Ердоган, превърнала се в лицето на турската отбранителна индустрия.
Анкара поставя акцент върху обучението на военния персонал на четирите страни, но така полага основите за турцизирането на въоръжените им сили, внушавайки им своите идеали, култура и ценности. Планът на Анкара е дългосрочен, с петгодишна продължителност, като се фокусира върху обучението на младия военен персонал, който утре ще поеме управлението на своите въоръжени сили.

Турският план за Балканите не е нов, но в него за първи път се набляга на Албания. Отношенията между двете страни имат дълбока история, като особено изпъква желанието на Турция да създаде своя военноморска база в района на албанското адриатическо пристанище Вльора.
Турция е един от най-големите инвеститори в Албания - с 3,5 милиарда долара, като 600 турски компании дават работа на 15 000 албанци. Ердоган подари на страната неуточнен брой дронове „Байрактар TB2“ през декември 2024 г., когато бе подписана военната сделка с Албания.
Що се отнася до Косово, по време на пресконференция с косовския си колега Доника Гервала-Шварц през септември 2024 г., турският външен министър Хакан Фидан описа страната като „стратегически партньор“ и специално спомена обучението на Косовските сили за сигурност.
Турция има военно присъствие и в Косово - 780 войници, които са част от мироопазващите сили на НАТО. Косово също бе добавено към списъка на страните, купили турски бойни дронове.
На Северна Македония Турция предостави бронирани машини, докато сътрудничеството с Румъния е фокусирано върху флота. Предстои подписването на двустранно споразумение за изграждането на четири корвети „Хисар“.
Гръцки военни източници определиха тези ходове на Турция като изключително тревожни, посочвайки, че „Анкара иска да обкръжи военно Гърция, което ще доведе до преразглеждане на военното ни планиране“...
* Гръцки външнополитически анализатор, експерт по проблемите на Източното Средиземноморие