Наталия Киселова:
КС е длъжен да образува дело по искането на президента
/ брой: 93
"КС е длъжен да образува дело по искането на президента Румен Радев за референдума за еврото. Спорът е дали то е допустимо в цялост или ще допуснат частично исканията му. Едното е за тълкуване на конституционен текст, а другото - за обявяване на нищожност на разпореждането, което издадох. Мисля, че няма да има резултата, който се очаква, тъй като в мотивите е посочено, че председателят на НС има правомощия, които са посочени на конституционно ниво. Конституцията е предвидила, че има правилник, който НС приема. В него председателят има 17 правомощия, които съм спазила", заяви председателят на парламента доц. Наталия Киселова в тв интервю.
По думите й в обществото има усещане, че българите не са достатъчно питани или консултирани. Това се дължи на политическата криза и ниската избирателна активност, смята Киселова.
"Крум Зарков е постъпил така, както е преценил за правилно спрямо своите правни познания и политически възгледи. Държавният глава е преценил и е постъпил по определен начин и това е негово право, никой не може да му го отнеме", допълни председателят на НС.
Не съм изненадал президента с нищо, коментира от своя страна бившият секретар по правни въпроси на президента Крум Зарков. Според него предложението на Радев за референдум за еврото е грешка, която консолидира политическите сили срещу него. С хода си президентът е затворил полето си за маневриране в политически план и ще му бъде трудно да излезе от този улей, който може да го повлече все по-далеч и по-далеч.
"Някой дължи отговори на българския народ за еврото. Това са тези, които забравиха за хората с тежки социални проблеми, особено уязвими към всеки ценови скок", заяви вчера президентът. Той отказа да коментира какво е длъжен да направи КС и очаква законите да се спазват. Органът, който решава дали да има или да няма референдум, е НС, уточни Радев. Той призова хората да следят за необосновано покачване на цените. "Трябваше управляващите да имат пълна готовност с мерки, с финансови буфери, защото стандартът на хората от социално уязвимите групи може да се влоши рязко. Рискът от социално разслоение е налице. Изискват се мерки сега, а не някога. В тичането да хванем "първата скорост на ЕС", да не се окаже, че България може да се разпадне на две скорости", твърди Радев.