01 Август 2025петък23:10 ч.

Учители искат глоби за телефони в час

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 6229

Над половината учители искат  финансови и административни санкции за родителите, чиито деца нарушават забраната за носене на телефони в час. Това става ясно от проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за част от промените в Закона за предучилищното и училищното образование. 
Проучването на синдиката е проведено сред 4935 души, от които 94,1% са педагози, а останалите - непедагогически специалисти и родители.
Според 56,9% от анкетираните забраната за мобилни телефони в училищата няма да има ефект, ако не се предвидят отговорност и санкция за родителите. Само 30% са оптимисти, че тази промяна в закона ще гарантира спазването на забраната. Около 81,1% от запитаните са убедени, че допълнителното задължение за учителите и директорите да съхраняват и носят отговорност за ученическите телефони, които според МОН трябва да бъдат изземвани на входа, е абсурдна идея и би унижило българските учители. Синдикат "Образование" подчертава, че отговорност за телефонната забрана трябва да поемат и родителите чрез административна и финансова санкция при нарушение.
89,3% от анкетираните смятат, че без оценка за дисциплина, без гарантирано спазване на училищния правилник и без вменяване на административна и финансова отговорност на родителите, нищо в образователната система няма да се промени. 88,9% от учителите подкрепят връщането на повтарянето на клас, включително и във II, III и IV клас. Те споделят мнението, че повтарянето на клас в начален етап трябва да се допуска само при явни езикови и социални дефицити. Запитани относно НВО в IV и X клас отново над 80% от анкетираните смятат, че те трябва да отпаднат.

Две магистрали ще бъдат пуснати тази година

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 141

Искат да ограничат промоциите на храни

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 141

Губим 626 млн. евро от сделката между ЕС и САЩ за митата

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 141

Въвеждат електронен контрол срещу претоварени камиони

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 141

Русия ни предупреди с "адекватен отговор"

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 141

12 плажа в Гърция наказани без син флаг

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 141

Турци искат гражданство в карибските страни

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 141

Тръмп е песимист за сделка с Канада

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 141

За качество на живот - чисти градове и села

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 141

Винаги до хората в защита на нуждаещите се

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 141

Модернизация на средата на живот

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ