Кабинетът отпуска 15 млн. лв., за да спре транспортната блокада на София
След неуспешна среща с Терзиев, синдикатите обявиха безсрочна стачка
/ брой: 89
Кабинетът реши да отпусне допълнително 15 милиона лева на Столичната община, за да бъде решена кризата с градския транспорт в столицата и той да заработи отново в най-кратък срок. Това заяви министър-председателят Росен Желязков, след като вчера разговоря с кмета на София Васил Терзиев и представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“. В разговорите участва също министърът на финансите Теменужка Петкова.
Решението дойде, след като преговорите в общината сутринта се провалиха, а синдикатите обявиха безсрочна ефективна стачка и спиране и на метрото.
Желязков каза, че кабинетът ще осигури необходимите за тази година средства чрез преструктуриране на разходи по централния бюджет. Според него те удовлетворяват в оптимална степен исканията, така че градският транспорт да възобнови работата си. Той изрази очакване местната власт да намери подход за следващата година, тъй като намирането на устойчиво решение за градския транспорт е в нейните ръце.
Това е погрешна политика, но правилна заради матурите и хаоса, който Терзиев предизвика, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той заяви, че партията му няма участие в синдикалните протести.
Васил Терзиев определи предприетите от държавата действия като "циркова постановка" и каза, че отпуснатите средства няма да решат проблемите в сектора. "Тези 15 млн. идват бързо, за да решим един проблем, но не казват, че общината трябва следващата година и по-следващата да намира всеки един лев, гласуван за увеличение. За пореден път ставаме свидетели на това как не се мисли устойчиво", допълни Терзиев. Той нарече проблема изкуствено създаден и решен от същите хора, които са го създали. ДУМА припомня, че преди дни кметът Терзиев сам поиска намесата и помощта на държавата.
"Времето за приказки приключи. След като няма способност администрацията на кмета Васил Терзиев да реши проблема с кризата в градския транспорт, Столичният общински съвет ще го направи". Това каза пред журналисти председателят на постоянната комисия по транспорт в СОС и председател на групата на "БСП за България" Иван Таков. Той изрази надежда, че на вчерашното съвместно заседание на комисиите по транспорт, по икономика и по финанси и бюджет ще получат подкрепа от общинските съветници. Това, което ще предложим, е Общината да отговори поне с още 15 млн. лв и искането от първи април с 300 лв. увеличение към заплатите да се изпълни, посочи Таков.
"Това е поредният институционален удар, който кметът нанася, посочи общинският съветник. Не може постоянно да се оправдава с правителство и СОС", категоричен е Таков. Като председател на комисията по транспорт той пое ангажимент, че въпросът ще бъде решен. Имам уверение от синдикатите, че ще бъде прекратена стачката, ако тази финансова рамка бъде гласувана, добави той.
Протестиращите имат готовност да вдигнат блокадата веднага след решението на трите общински комисии в тяхна полза, обяви следобед Георги Панайотов, председател на КТ "Подкрепа" в "Столичен автотранспорт". Той беше категоричен, че днес наземен градски транспорт в София ще има.