18 Декември 2025четвъртък08:56 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Общинските администрации са с най-нисък капацитет

Държавното управление не се възползва максимално от възможностите на научната общност, посочи вицепремиерът Атанас Зафиров

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 7523

Най-висока е оценката за административен капацитет на държавните агенции, следвани от министерствата, а най-ниска е оценката на общинските администрации. Това са резултатите в аналитичния доклад "Индекс на административния капацитет на държавната администрация за 2024 г.". Резултатите бяха представени по време на конференция в Университета за национално и световно стопанство от автора проф. Борислав Борисов в присъствието на вицепремиера Атанас Зафиров, който е и ръководител на Съвета за административна реформа към Министерския съвет.
Анкетирани са 76 администрации. Въпросници са били изпратени на 180 администрации, но не всички са се отзовали на допитването. Изследването обхваща 43 елемента на административния капацитет, сред които достъп до публична информация, предотвратяване конфликт на интереси.
Като проблем проф. Борисов открои нежеланието за прилагане на програмно бюджетиране, въпреки доказаните ползи от него. Общините например не знаят да работят с изкуствен интелект, нямат желание да прилагат програмно бюджетиране.
Сред препоръките, които са в доклада, е създаването на нов стратегически документ за развитие на държавната администрация, преразглеждане на учебните планове на висшите училища с цел по-голяма ефективност, както и необходимост от програма за модернизация на държавната администрация.
За пореден път оценката на самата администрация за административния капацитет е по-ниска в сравнение с минали години, посочи вицепремиерът Атанас Зафиров. Той отбеляза, че оценките на социално-икономическите партньори за административния капацитет са още по-ниски. Една от констатациите в доклада е, че сред основните причини за това влошаване на нивото на административния капацитет е политическата криза, тази спирала от избори, посочи той.
Зафиров припомни, че има управленска програма с хоризонт до 2029 г., както и законодателна програма, според която в периода до юни съвместното управление планира да реализира над 55 законопроекта.  Особен фокус има върху намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса и засилване на ролята на вътрешните електронни административни услуги, посочи вицепремиерът.
Моето лично впечатление, че държавното управление не се възползва максимално от капацитета на научната общност на подобен тип изследвания, за да бъдат въвеждани добри практики в системата на управление. Една от моите амбиции ще бъде подобряване на комуникацията в тази насока, добави Зафиров.

БДЖ запазва 75% от пътническите превози

автор:Дума

visibility 3667

/ брой: 237

Ще има отлив в цялата сфера на услугите след първи януари

автор:Дума

visibility 1581

/ брой: 237

Започва проучването за нефт и газ край Варна

автор:Дума

visibility 860

/ брой: 237

Експерт: Земеделието в Европа е почти унищожено от регламенти

автор:Дума

visibility 3664

/ брой: 237

Доналд Тръмп: Мирът в Украйна е по-близо от всякога

автор:Дума

visibility 1097

/ брой: 237

Матео Салвини: Санкциите на ЕС ни поставиха на колене

автор:Дума

visibility 3635

/ брой: 237

В Хърватия е потвърден случай на проказа

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 237

Пекин си взима пандите от Токио

автор:Дума

visibility 4208

/ брой: 237

Безизходица

автор:Александър Симов

visibility 4577

/ брой: 237

Чашата не е решение

автор:Барбара Пейчинова

visibility 5746

/ брой: 237

Врата в полето

visibility 4349

/ брой: 237

Светът през 2025 г. - войни, протести, мир

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ