Работещи в БТА, в БНР и в БНТ излязоха на протест вчера с искане за повишаване на заплатите с минимум 15 процента. Демонстрацията беше под наслов "Трудът в медиите има стойност". Първоначално протестиращите блокираха кръстовището пред Софийския университет "Св. Климент Охридски" по обед, а след това тръгнаха на шествие към сградите на медиите, като временно беше спряно движението и на "Орлов мост".
Журналисти и служители в обществените медии настояваха от държавния бюджет да бъдат отпуснати допълнителни средства за възнаграждения в размер на 14 млн. лв., от които три милиона лева за БТА, пет милиона лева за БНР и шест милиона лева за БНТ.
Искайки 15 процента за тази година, трябва да започне работа за увеличение с още по 15 на сто всяка следваща година, докато заплатите в обществените медии се доближат до обществените очаквания, посочи президентът на КНСБ Пламен Димитров и допълни, че няма как институциите с най-високо обществено доверие да получават най-малко пари. По думите му в обществената телевизия в Румъния средната заплата е близо до 5000 лева, а в Литва е близо 5500 лева.
Над 20 журналисти от Радио Шумен и кореспондентите на БТА излязоха на мълчалив протест пред сградата на радиото. Работещите в обществените медии в Благоевград също протестираха с искане за повишаване на заплатите. Служители излязоха на протест и в Пловдив, Варна, Кърджали и Плевен.
В знак на солидарност с протестиращите мирен протест организираха работниците в ТЕЦ „Марица изток 2“.
Анета Паунска, синдикален председател на организацията на КНСБ в БТА, изтъкна, че досега никога не е имало общ протест на трите обществени медии. Тя цитира думи на репортер, според когото "да се работи в БТА, е лукс, защото наемът в София е колкото заплатата".
Освен проблеми с ниското възнаграждение, журналистите изразиха притеснение, че млади хора около 30 години или след завършване на образование не са идвали от десетилетия. Няма как младите да издържат с такова заплащане, посочват те.
Депутатите от Комисията по културата и медиите насрочиха среща за края на вчерашния ден с директорите на БНТ Емил Кошлуков и на БНР Милен Митев. На заседанието на комисията беше планирано да присъстват и представители от Съвета за електронни медии.