Крум Зарков: Президентът знаеше, че референдумът е противоконституционен
/ брой: 88
"Дадох становище на президента, в което бе записано, че провеждането на референдум противоречи на Конституцията". Това каза в телевизионния ефир Крум Зарков, бивш правен секретар на президента, който напусна поста, след като държавният глава обяви предложението си за референдум за приемането на еврото от 2026 г.
"Становището ми като правен секретар беше, че Конституцията на България, която признава международното право, постановява, че международното право е над националното законодателство и под Конституцията. В съответствие с това референдуми могат да се провеждат по въпроси от компетентността на Народното събрание - така казва и българският закон, който твърди, че не може да има референдум по вече подписан международен договор", смята Зарков. "Когато президентът очевидно не прие моето становище, така Радев бламира моята дейност - аз разбрах жеста му и освободих поста. Разбрах за окончателното решение на президента на 9 май, когато стана ясно, че Радев е взел своето решение. Това е негово право, но мое право е и да поема последиците от този акт", каза още Зарков.
Президентът реши да направи ход, който юридически няма да доведе до нищо, референдум няма да бъде насрочен. Т.е, за Радев остават само политическите последици, каза бившият правен секретар.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви, че сезирането на Конституционния съд по отношение на нейното разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента за произвеждане на национален референдум, е негово право, което може да се обсъжда, едва след като се види искането. Според думите й това няма да доведе до забавяне или поставяне на пауза на присъединяването към еврозоната, а очакванията са конвергентният доклад да е положителен.
В петък президентът Румен Радев заяви, че ще сезира Конституционния съд заради "безпрецедентното нарушение на законността" по повод разпореждането на председателя на парламента да не допусне искането му за референдум.