20 Юли 2025неделя14:46 ч.

Няколко думи

(Не)здравословно

/ брой: 234

автор:Мая Йовановска

visibility 19325

Преди дни представители на работодателските организации изразиха мнение, че безработицата у нас била "нездравословно ниска"! Коментарът е по повод данните за под 4% безработица, която, според тях, била изключително ниска. И именно защото имало глад за всякакъв тип кадри, бизнесът проявявал голям интерес към внос на служители от трети страни. Въобще работодателите били "поставени на колене". "Безработицата е нездравословно ниска, 6-7% е нормалното за една икономика", смятат от бизнеса.
Доста странно звучи определението, че по-ниската безработица е нездравословна! И от гледна точка на работниците, и от тази какво е важно за държавата. По принцип не е ли здравословен именно стремежът за намаляване на безработицата? А обратното - нейното увеличаване - нездравословно? Иначе колкото по-голяма е безработицата, толкова повече чорбаджиите могат да си позволяват да вихрят коня си. Това сме го виждали многократно.
Съвсем наскоро съдът отряза една от работодателските организации, която абсолютно безпрецедентно поиска да бъде спряно повишаването на минималната работна заплата за догодина. Това е една от болните теми на бизнеса.
Точно заради това е и напънът за внос на чужди работници, които се смята, че са навити на много по-ниско възнаграждение от нашите. Но всъщност именно ниското заплащане е основният фактор за недостига на работна ръка.
Съвсем пресни данни на НСИ показват, че в редица икономически дейности, които иначе държат около средните за страната заплати, възнагражденията реално намаляват. Например при най-високите възнаграждения – тези в сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения", където попада и ИТ секторът, средната заплата в края на септември е 5127 лева, докато в края на юни тя е била по-висока - 5164 лева. Спад се отчита дори при заплатите на заетите във "Финансови и застрахователни дейности" – от 3332 лева на 3260 лева, както и в "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" – съответно от 3280 лева на 3235 лева. Тези сектори не изглежда да не са печеливши. Или и за това ще се оправдаете с "високите" минимални заплати, каквито всъщност получават основната част от работещите в страната. Или близки до тях.
И докато бизнесът плаче за евтини работници и плюе кръв зададе ли се повишаване на минималната заплата, не спира да се възползва от държавната подкрепа. Например докато броят стотинките на най-ниско платените работници, работодателите продължават да получават подпомагане за скъпия ток. Когато купуват над 180 лв. за мегаватчас, разликата между тази сума и цената на тока се покрива от държавата. И понеже с калпавата си енергийна политика от износители се превърнахме във вносители на ток, държавата плаща близо половината от сметките за ток на фирмите. Освен това бизнесът вече поиска компенсациите да продължат да се плащат и догодина! Това дали е здравословно?

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 7866

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 7395

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 8902

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 8239

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 7835

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 7888

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 7778

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 7923

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 8105

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 8637

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 8221

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ