20 Март 2026петък12:59 ч.

Достъпният живот не е привилегия, а основно право

БСП подкрепи европейски мерки срещу поскъпващия живот

автор:Дума

visibility 312

БСП подкрепи декларацията на Партията на европейските социалисти (ПЕС) „Да направим живота достъпен в Европа“, която поставя като водещ приоритет справянето с растящите разходи за живот и защитата на гражданите. Това се случи по време на посещението на председателя на БСП Крум Зарков в Брюксел за срещата на лидерите от социалистическото семейство в Европа преди заседанието на Европейския съвет.

„Милиони европейци изпитват сериозни затруднения да покриват основните си разходи за живот – от жилище и здравеопазване до енергия, храна и транспорт. Това изисква решителни политически действия.“, се посочва в документа.

Социалистите очертават цялостен пакет от мерки, насочени към гарантиране на достойни доходи и равен достъп до основни услуги.

Сред основните приоритети в декларацията са:

- по-високи и справедливи заплати, край на неплатените стажове и защита на работещите;

- достъпно здравеопазване и повече инвестиции в публичните системи;

- контрол върху наемите и ограничаване на спекулата с цените на жилищата;

- защита от енергийна бедност и стабилизиране на цените;

- по-достъпен обществен транспорт и устойчиви решения;

- гарантиране на достъпна и качествена храна;

- равен достъп до образование и подкрепа за културата;

- въвеждане на минимални доходи и силна социална защита.

В декларацията ПЕС подчертава, че Европейският съюз трябва да засили публичните инвестиции и социалната защита, за да гарантира достойно качество на живот за всички граждани.

„Достъпният живот не е привилегия, а основно право.“, заявяват европейските социалисти.

Иран удари най-големия газов хъб в света

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 52

България е на 84-то място по щастие

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 52

Куба получи помощ от Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 52

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 52

Десен, много десен

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 52

Недомислие

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 52

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ