24 Юни 2025вторник07:52 ч.

Как трябва да се побеждава по човешки

/ брой: 89

visibility 9850

Емил Йотовски

Навремето социализмът не беше победен от капитализма, а от нормалността. Хората от соц. страните не мечтаеха за капитализъм, а за нормално, честно и справедливо общество. Онова – другото, даваше вид на такова. Поне по рекламните каталози на „Некерман“, които заемаха почетно място в българския дом и дори бяха подвързвани като скъпи книги. Хората не искаха да ги лъжат, че всичко е наред, докато се редяха на опашки за чушки. Да се редиш на опашка за чушки в страната, която е най-голям производител на чушки в Европа, беше сбъркано. Хората не искаха да гледат макроикономическата рамка, а да могат да си купят дънки, при това без да извършват престъпление. Да отидат поне веднъж до Венеция, защото такива места се виждаха само на картички. И като се върнат, никой да не ги съди като национални предатели. Затова социализмът падна и хората приеха това падане с радост. Дотук добре.
Днес това, което наричаме либерализъм (има много имена, но вие чудесно разбирате за какво говоря), няма да бъде победено от това, което се нарича национализъм. Либерализмът ще бъде унищожен от същото онова човешко желание за справедливост, правилност и нормалност. Желание за човешко достойнство, ако щете. Хората не се интересуват от повишаването на кредитния рейтинг на планетата, нито от икономическия индекс на каквото и да е. Искат да могат да виждат истината и да могат да я споделят. Да живеят в истина. Да не се преследват от идеологическа полиция. Да няма службици, които да определят кое е правилно и кое не. Отговорници, които да донасят за правилността. Конкурси, в които грозното и тъпото да побеждава, защото има партиен билет. Хората отново искат същото. Да могат спокойно да отгледат децата си и да могат да ги хранят, без да се заробват на разни хитровати корпорации, които са се възползвали от разни юридически врътки, за да узаконят беззаконията си. И да бъдат зачитани като хора.
Политиците все едно не разбират, че най-страстно хората искат да са хора. Не леви, десни, център, електорална маса, твърди ядра и периферия. Хората искат да са хора. Не гласоподаватели и избиратели на предварително свирени мачове. Хората искат да са хора и това е неминуема потребност.

Фейсбук

САЩ удариха ядрени съоръжения на Иран

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 112

Сменят софтуера на 460 хил. касови апарати

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 112

Пощите да обменят левове безплатно цяла година

автор:Дума

visibility 96

/ брой: 112

Съдът обяви екостикерите за незаконни

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 112

Хърватия дава рамо на Скопие за ЕС

автор:Дума

visibility 99

/ брой: 112

Ръст на мигранти в Гърция и Турция

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 112

Москва и Киев съобщиха за военни успехи

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 112

Накратко

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 112

Бомбите отварят пропаст

visibility 94

/ брой: 112

Китайците наблягат на повече практика в училищата

автор:Таня Глухчева

visibility 108

/ брой: 112

НАП и веселата държава

автор:Юрий Борисов

visibility 98

/ брой: 112

Черната ирония на един народ

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 112

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ