17 Декември 2025сряда21:18 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Новата битка на умните и красивите

/ брой: 93

автор:Александър Симов

visibility 11916

Години наред умните, красивите, небесните, светлите, богатите, европеидните, ходещите съвести на нацията ни обясняваха, че трябва да сменим 3 март като национален празник в името на 24 май. 24 май, казваха те, мърморейки, е празник на съгласието, по него няма различни гледни точки, той ни обединява, а не не разединява.
Точно на този 24 май обаче се оказа, че това е грандиозна лъжа. Научихме го от проф. Амелия Личева, която в своето слово навръх празника каза, че и по тази линия имало разделение. Някои разглежадали датата като опит да се вкопаят в националното и "псевдопатриотизма", а такива като нея виждали възможността през българския език да защитават "националното в контекста на универсалното". И понеже това е увъртяна и псевдоинтелектуална формулировка, нека да я преведем на човешки - българският е само един от многото езици, какво толкова да му празнуваме...
Знам, че проф. Личева първа ще възрази срещу това тълкуване, но то се вписва в последователната политика срещу националното, която нейната прослойка води. Започна нелепо в края на миналия век с предложението на някакъв външен професор да се откажем от кирилицата и продължи като гражданска война срещу здравия разум с налагането на бутафорни писатели като интелектуални авторитети.
Един от тях - всеобщо възхваляван политкомисар - Захари Карабашлиев, в свой текст преди няколко години го изрази брутално като културен жандармерист - какво толкова й празнуваме на славянската писменост, сама по себе си тя няма стойност, дори ни пречи да комуникираме със света. Това не е нарцистична експлозия, това е добре премислен културен саботаж. България празнува своята азбука, защото тя е знак за съпротива, тя е знак за цивилизационна принадлежност и белег за дух, който надмогва историческите епохи. България ще е невъзможна без своята азбука, защото тя е гръбнакът на държавността и културата. Което означава, че всички опити тази азбука да бъде смазана в глобалистичния бульон на глупостите, няма да престанат.
Тези дни от подземието на историята изплува Соломон Паси, който публично обяви, че трябва да наричаме азбуката си "българица". Кирилица, видите ли, било измислено именно, за да не я наричаме "българица". Едно малоумно изявление, а е като рентгенова снимка на всички глупости, които се опитват да имплантират в душевността на народа. И няма да престанат, докато съпротивителните сили не намалеят, за да могат да унищожат онази искра, която преведе българите през вековете.
Ето как се оказа, че 24 май съвсем не е консенсусна дата, а напротив - това ще е следващото голямо бойно поле за защитата на българския дух. И това не е псевдопатриотизъм или вкопаване в националното. Това е инстинкт за оцеляване. В името на гигантите, на чийто рамене стоим.

БДЖ запазва 75% от пътническите превози

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 237

Ще има отлив в цялата сфера на услугите след първи януари

автор:Дума

visibility 1281

/ брой: 237

Започва проучването за нефт и газ край Варна

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 237

Експерт: Земеделието в Европа е почти унищожено от регламенти

автор:Дума

visibility 2742

/ брой: 237

Доналд Тръмп: Мирът в Украйна е по-близо от всякога

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 237

Матео Салвини: Санкциите на ЕС ни поставиха на колене

автор:Дума

visibility 2710

/ брой: 237

В Хърватия е потвърден случай на проказа

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 237

Пекин си взима пандите от Токио

автор:Дума

visibility 3161

/ брой: 237

Безизходица

автор:Александър Симов

visibility 3247

/ брой: 237

Чашата не е решение

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3664

/ брой: 237

Врата в полето

visibility 3159

/ брой: 237

Светът през 2025 г. - войни, протести, мир

автор:Дума

visibility 606

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ