Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите в срок от шест месеца да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Създаването на пътната карта бе подкрепено със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 въздържали се.
Очакванията са в Пътната карта да бъдат заложени мерки за ограничаване на сивия сектор, намаляване на злоупотребите, повишаване на събираемостта на осигурителните вноски и въвеждане на мултифондовете във втория стълб на пенсионното осигуряване.
Пенсионната система не е просто финансов инструмент, тя е социален договор между поколенията, каза депутатката от левицата Нина Димитрова. „БСП-ОЛ сме категорични, че не трябва да се предлагат прибързани мерки като повишаване на пенсионната възраст. Всяко внушение за по-бързо увеличение на възрастта може да създаде неоснователно притеснение сред хората, особено когато няма готов анализ за пълните последствия от настоящия план, смята тя. Според Димитрова пенсионната система трябва да бъде надграждана не с революционни промени, а чрез разумни и социално отговорни стъпки, които да осигурят стабилност и справедливост за всички. Тя допълни, че в същото време трябва да се създадат механизми, които да водят до решаването на проблемите със сивата икономика, която е около 22–23%, за да се увеличат приходите и пенсионната система да се балансира. „Тези стъпки следва да са съобразени с демографската ситуация и финансовата стабилност на системата, но те не са крайни решения, а част от по-широк процес на постоянно усъвършенстване“, каза още социалистката.