17 Юни 2025вторник15:34 ч.

Европарламентът сваля имунитета на Никола Минчев

Българинът ще бъде разследван за търговия с влияние и корупция

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 6459

Белгийските власти са поискали от Европейския парламент да свали имунитета на група евродепутати, сред тях на представителя на ПП-ДБ Никола Минчев, за да могат да бъдат разследвани за предполагаемото им участие в корупционен скандал и търговия с влияние, свързан с китайската технологична компания Huawei. Искането, потвърдено от четирима представители на ЕС, идва два месеца след като се появиха обвиненията в корупция.
Макар че имената не бяха оповестени официално, Никола Минчев побърза да обяви, че той е едно от имената в прокурорския списък. Той допълни, че сам щял да даде имунитета си и да съдейства на властите. Скандалът се разгоря, след като стана ясно, че Минчев е присъствал на футболна среща между "Андерлехт" и "Лудогорец" с покани, които били осигурени от неговия тогавашен сътрудник Адам Мухтар. Двамата били в луксозната ложа на китайския корпоративен гигант на стадиона, но Минчев твърди, че не знаел това предварително.
Българският евродепутат уточни, че срещу него нямало обвинение, а само искане за снемане на имунитета му. Офисите на асистента на Минчев Адам Мухтар бяха претърсени от полицията в средата на март.
Властите разследват и осем евродепутати, подписали писмо, изпратено през февруари 2021 г. до трима европейски комисари, в което те твърдят, че геополитическото напрежение не трябва да възпрепятства развитието на 5G оборудване в Европа, ход, който би бил от полза за китайския технологичен гигант. Белгийските власти проверяват дали тези законодатели са получили заплащане за подписите си.
Най-вероятно днес председателят на Европейския парламент Роберта Мецола ще обяви имената на петимата евродепутати, за които има искане за сваляне на имунитета. После процедурата се поема от Комисията по правни въпроси.
Белгийската прокуратура ще изпрати необходимите документи, а Комисията ще прецени дали иска да изслуша съответните евродепутати. Следва гласуване в самата комисия, а после и в пленарната зала. За една година са получени искания за сваляне на имунитетите на 20 евродепутати, процедурите за 8 от тях са в ход.

Тръмп спрял Нетаняху да убие лидера на Иран

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 108

Лекарства по домовете за тежко болни гърци

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 108

САЩ се дистанцират от диалога Сърбия - Косово

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 108

Накратко

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 108

Катастрофа

автор:Александър Симов

visibility 523

/ брой: 108

Три края пред наркозависимите

visibility 532

/ брой: 108

Верният път е да помогнем на производителя

visibility 536

/ брой: 108

България излиза от аварийния режим на управление

visibility 519

/ брой: 108

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ