19 Декември 2025петък12:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Намаляват таксите на пенсионните фондове

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 3548

Да бъдат увеличени изискванията към пенсионните дружества, които управляват пенсионните фондове, и да бъдат намалени събираните от тях такси и удръжки. Това предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, публикувани за обществено обсъждане от министерството на финансите. В бъдеще таксите ще бъдат обвързани с постигнатата от дружествата доходност в капиталовите пенсионни фондове, която увеличава обема на партидите на осигурените лица. Предлага се плавно въвеждане на двукомпонентна такса, формирана от фиксирана част - процент върху управляваните активи, и променлива част, представляваща процент от постигнатия доход при инвестиране. Сред промените е и стъпаловидно годишно намаляване на удръжката от всяка осигурителна вноска, в рамките на 10-годишен период.
С измененията се предлага разширяване на видовете допустими инвестиции на фондовете с нови финансови инструменти като инструменти на паричния пазар, акции на пазари за растеж, борсово търгувани фондове, които не са колективни инвестиционни схеми и алтернативни инвестиционни фондове на регистрационен режим. Ще бъдат завишени изискванията за кадрова обезпеченост на пенсионноосигурителните дружества във връзка с инвестиционната дейност.
 Според проекта на Министерството на финансите се въвежда мултифондов модел в капиталовите стълбове на пенсионната система. Това съобщават от министерството на страницата си в интернет.
Целта е да се позволи създаването на подфондове с различен инвестиционен профил и осигурените лица да могат да решават дали спестяванията им по партидите да се управляват по-динамично, за да им носят по-висока доходност, или предпочитат да заложат на балансиран или консервативен подход. Спестяванията по партидите остават персонални и гарантирани и са лични средства на осигурените лица, подобно на сметките в банковата система, обясняват от МФ.

Искат оставката на Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 239

Венецуела се обърна към ООН заради САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 239

Напрежение между Пекин и Вашингтон заради Тайван

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 239

10 000 фермери окупираха Брюксел

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 239

Нищо не остана

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 239

За погубените детски мечти и надежди

visibility 0

/ брой: 239

Камери навсякъде, камери и в тоалетните

автор:Николай Милчев

visibility 0

/ брой: 239

За модерното стадо

visibility 0

/ брой: 239

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ