
Православен календар
Църквата почита на 14 май Преполовение. Св. Исидор. Св. мчк Йоан Български. Св. мчк Райко (Йоан) Шуменски
/ брой: 85
Празникът Преполовение се отбелязва на 25-ия ден след Великден
Той отстои точно по средата между Великден и Петдесетница и е свръзка между тях. На него все още отбелязваме Възкресението на Господа, наблягайки на Неговата Божествена природа и слава, защото никой друг, освен Сам Бог, не може да покори смъртта. В същото време ни напомня за приближаващото слизане на Светия Дух и ни подготвя за него, учейки ни да намираме в Христа нашия Бог, Източника на живота и благодатта, Този, Който праща Светия Дух и ние самите да станем не просто получаващи, но и даващи даровете на Светия Дух: "Който вярва в Мене, из неговата утроба, както е речено в Писанието, ще потекат реки от жива вода."

Свети мъченик Исидор бил посечен за изповядване на името на Иисус Христос
В първата година от царуването си император Декий издал указ за преброяване на подлежащите на военна служба и за събирането им в полкове по всички области и страни на империята. Поради това корабите на воеводата Нумерий се отправили за остров Хиос, за да съберат младежите, годни за военна служба.
По същото време на остров Хиос живеел свети Исидор, родом от град Александрия, с крепко телосложение, мъжествен по дух, вярващ християнин, живеел богоугодно, в пост и добротворство. Заради храбростта и мъжеството си бил записан в полка на Нумерий. Не след дълго пристигнала нова императорска заповед да се следят особено воините и ако сред тях се окажел някой християнин, трябвало да го накарат да се поклони и да принесе жертва на идолите, както бил древният римски обичай.
Тогава един стотник на име Иулий отишъл при Нумерий и му донесъл, че блаженият Исидор е християнин. Воеводата заповядал веднага да го извикат и щом се явил пред него, започнал да го увещава да се откаже от своя Бог. Светецът категорично отказал. Нумерий заповядал на войниците да го бият жестоко. Докато го биели, събралите се около него го убеждавали да се покори на волята на императора. Но светецът им отвръщал:
- Няма да се отрека от Него и Той няма да се отрече от мен в съдния ден.
След това мъчителят употребил много време с обещания и със заплахи да склони светеца да се поклони на боговете, но безуспешно. Мъченикът продължавал да кори както него, така и боговете му. Военачалникът заповядал да му отрежат езика. Но и след това светецът продължил да говори съвсем отчетливо, прославяйки Христа, истинния Бог. От страх воеводата паднал на земята и онемял. Когато го изправили, не можел да произнесе нито дума и се опитвал да обяснява с ръце. После поискал хартия и написал: "За неподчинение на царския указ Исидор да бъде посечен с меч."
Палачът повел мъченика към мястото на посичане. Свети Исидор с радост се устремил към своето заколение. Пристигнали на мястото, където трябвало да отсекат главата му и той поискал разрешение от пазача да се помоли. След продължителна молитва склонил пред меча честната си глава и бил посечен.