
ТРЪМП РИСКУВА ДА СЕ ПРОВАЛИ В УКРАЙНА
Ако президентът на САЩ не промени стратегията си, мисията му на миротворец и съюзник ще е неуспешна. Със или без участието на САЩ освободителната война на Украйна ще продължи с години
/ брой: 77
Сергей МАЙДУКОВ*
Aljazeera
Ден преди Великден руският президент Владимир Путин обяви временно прекратяване на огъня за християнския празник. Подобно на други руски обещания, това също беше нарушено. Украинските медии съобщиха за атаки на руски дронове, обстрели и престрелки по фронтовите линии. На прицел са били и украински цивилни.

Това прекратяване на огъня дойде след 30-дневно примирие, което трябваше да обхване енергийната инфраструктура. Но според украински медии то е нарушено най-малко 30 пъти.
На Великден Тръмп написа в социалната мрежа: „Надяваме се, че Русия и Украйна ще сключат сделка тази седмица“.
Седмица по-рано Русия удари с балистични ракети украинския град Суми. Броят на загиналите при атаката достигна 34 души, включително две деца, с повече от дузина ранени. Дори тази кървава атака не повлия на американския президент, който я нарече „грешка“.
Вече е ясно: след три месеца от президентството си Тръмп се проваля драматично в Украйна. Той не успя да сложи край на войната за 24 часа, няма да го направи и за 100 дни, както обеща.
Под негово ръководство посредничеството на Вашингтон изглежда блокирано и стратегията му е неясна. Президентът, който често се гордее със сключване на успешни сделки и със своята сила, сега е нерешителен и неефективен.
Ако това продължи, Тръмп рискува да се провали два пъти: веднъж - като преговарящ, втори път - като съюзник. Настоящият му подход не само отслабва ролята на САЩ в света, но и насърчава Русия да продължи своята агресия.
Въпреки контактите на Тръмп с Кремъл, той не получи нищо повече от празна реторика и неспазени обещания за прекратяване на огъня.
Позицията на Путин не се е променила: той настоява за признаване на претенциите на Русия за Крим и четири украински региона, частично окупирани от руската армия, отказ от членство на Киев в НАТО и намаляване на украинската армия. Путин също така открито призовава за смяна на режима в страната, изисквайки избори по време на война.
Путин преговаря от позиция на силата и отказва да направи компромис. В момента на Тръмп му липсват лостовете, за да накара руския президент да преосмисли позицията си. Стратегията на Путин е да притиска Украйна и тя да капитулира пред Русия.

След като първоначално спря доставката на оръжия, боеприпаси и споделянето на разузнавателна информация с Украйна, Тръмп частично промени позицията си. Той позволи възобновяване на военната помощ, одобрена от администрацията на неговия предшественик Джо Байдън, но отказа нов пакет, след като настоящият приключи.
Неговата администрация все още има няколко милиарда долара на разположение, които могат да бъдат дадени на Украйна, но Тръмп не е готов да одобри тази помощ.
Това означава, че Украйна скоро ще се изправи пред ситуация, при която ключови запаси от боеприпаси привършват. Русия знае това и използва преговорите със САЩ, за да печели време.
Докато чака украинската армия да изчерпи жизненоважните си запаси, Москва започна голяма мобилизация. Призоваването на 160 000 наборници означава нова ескалация на войната. Украински командири предупредиха, че очакват големи руски офанзиви на много фронтове.
Целта на Путин е да използва в своя полза „миротворческите“ амбиции на Тръмп. Той протака преговорите за прекратяване на огъня, докато американската военна помощ свърши и руската армия напредне достатъчно навътре в украинска територия, за да принуди Киев да вдигне „бялото знаме“.
За Украйна поражението не е опция. Нацията ни ще продължи да се бори, защото нейната свобода и независимост са заложени на карта. Дори ако Тръмп окаже още по-голям натиск върху Киев, за да обмислим лошо „мирно споразумение“ с Русия, нито един украински лидер няма да го подпише, тъй като това ще е политическа разруха.
Въпреки всичките си колебания и вътрешни разделения, Европа няма друг избор, освен да е съюзник на Киев. Европейците знаят, че Русия няма да се задоволи с Украйна. Кремъл подготвя руското население с мащабна пропагандна кампания, внушаваща, че предстои „голяма война“ със страните от НАТО.
Пред лицето на тази заплаха европейските страни се стремят да се превъоръжат и затова им трябва време. Със или без участието на САЩ, освободителната война на Украйна ще продължи с години.
Със сегашния си курс САЩ ще потънат по-дълбоко във вътрешни кризи, погълнати от вторичните трусове на самоизолацията и преследвани от скъпи решения в свят, който вече не ръководят. Това ще остави Тръмп след себе си - наследство на отстъпление, а не на решения.
Ако не промени курса си, историята ще го запомни не като силен лидер, донесъл мир, а като самохвалко и наивно лице, даващо обещания, които не може да изпълни.
- Украински писател. Автор на бестселъра „Живот в бягство: едно семейство в търсене на мир в разкъсваната от война Украйна“
Мненията в тази статия са на автора и не отразяват непременно редакционната позиция на „Ал Джазира“