
Снимки © Цветан Игнатовски
Аз, художникът
Това е насловът на експозицията на Стефан Гацев в СГХГ по случай 90 години от рождението му, а съпътстваща изложба с негови камерни творби може да се види в галерия "Арте"
/ брой: 76
Изложбата "Аз, художникът" в Софийската градска художествена галерия по повод 90 години от рождението на Стефан Гацев, която може да се разгледа до 25 май, има ретроспективен характер и пресъздава хронологично творческия път на Стефан Гацев (1935-1986), научи ДУМА от Петър Димов, експерт връзки с обществеността на СГХГ.

Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това - "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги Богданов, Стефан Гацев е живописец с категоричен рисунък и точна проницателност, които го правят майстор на композирането. Той притежава подчертаното чувство за монументалност на формата и завиден усет към тектоничността на обемите, като едновременно с това съумява да бъде лаконичен и внушителен с най-пестеливи средства.
Основното ядро на живописното си наследство Стефан Гацев създава през 60-те и 70-те години на ХХ век. От този период са фундаменталните за творчеството му голямоформатни фигурални композиции "Бетон", "Релси", "Висота", "Апокалипсис", както и полиптихът "Зората". С тях той се изявява в тематични общи изложби, а за някои получава и награди. След средата на 70-те години Гацев се отдава на декоративно-монументалното изкуство, а живописното му творчество се свежда до по-камерни формати, в които основна роля заема линията - формоизграждаща, точна, но същевременно изразителна.

Експозицията от около 80 произведения включва творби, собственост на семейството на художника, частни колекции, както и от фондовете на СГХГ, Националната галерия, ХГ "Борис Денев" - Велико Търново, ГХГ "Петко Чурчулиев" - Димитровград, ГХГ - Пловдив, ХГ в Добрич, Смолян и Стара Загора, РИМ в Благоевград и Кърджали.
В пространството на галерия "Арте" показваме малка част от многообразното и разнопосочно творчество на този изключителен живописец, познат основно на изкуствоведи, ценители и колекционери. Изложбата, освен че отбелязва годишнината от рождението на художника, продължава програмата на "Арте" "Стъпки във времето - поколения", тъй като само преди няколко месеца представихме изложба на друг голям художник - Илия Петров, учител на Стефан Гацев, разказва галеристката Гергана Борисова. Картините са камерни, обхващат основно период от 60-те и 70-те години на ХХ век, включени са рисунки и живопис. Експозицията не само допълва цялостната представа за Стефан Гацев като художник, но и разкрива какъв невероятен рисувач е.
Представените картини в "Арте" са около 25, предоставени са от семейството на автора и от частни колекции. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.