12 Юни 2025четвъртък02:50 ч.

Снимка Пресфото БТА

Президентката на Молдова гласува на изборите в Румъния

/ брой: 88

автор:Дума

visibility 6183

Президентката на Молдова Мая Санду, която има и румънско гражданство, гласува за независимия кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан на изборите за държавен глава в Румъния. Това обяви самата тя вчера. "Много силно искаме да видим една силна, европейска Румъния, една Румъния, която да продължи да се модернизира в ЕС и да ни помогне и на нас да стигнем в ЕС", заяви Санду в подкаст на президентството, публикуван в събота и цитиран от молдовските медии.
Общо 90 851 избиратели са гласували в Република Молдова на първия тур на президентските избори в Румъния на 4 май, като Никушор Дан печели вота с 52,63 процента.
На втория тур на изборите в Румъния, който се проведе вчера, един срещу друг застанаха либералният Никушор Дан и националистът Джордже Симион. 38-годишният Джордже Симион, председател на втората по големина парламентарна партия и най-голямата опозиционна сила, спечели убедително първия тур на 4 май с около 40,96 процента от гласовете. Далеч след него, с 20,99 процента, се класира 55-годишният Никушор Дан.
По данни на Постоянния изборен орган общият брой на гласоподавателите, вписани в избирателните списъци, е 17 988 218 души. Броят на румънците с адрес в чужбина, които имат право на глас, е 1 016 327.
Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се през ноември първи тур и разпореди изборният процес да започне отначало. Отмяната на изборите хвърли страната в най-тежката политическа криза от десетилетия, отбелязват наблюдатели.

Безвластие в Брюксел, жителите му протестират

автор:Дума

visibility 1679

/ брой: 104

Рюте плаши НАТО с руския език

автор:Дума

visibility 1593

/ брой: 104

В Лос Анджелис вече издигат барикади

автор:Дума

visibility 1591

/ брой: 104

Накратко

автор:Дума

visibility 1571

/ брой: 104

Тежките въпроси

автор:Александър Симов

visibility 1621

/ брой: 104

Заплаха ли е Русия

автор:Юри Михалков

visibility 1625

/ брой: 104

Гласът на младите в БСП

visibility 1673

/ брой: 104

Кататония*

автор:Таня Джаджева

visibility 1575

/ брой: 104

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ