Специализантите ще получават пари от НЗОК
Правят дигитална платформа за сигнали за нередности при обучението на младите медици
/ брой: 125
Специализантите може да бъдат включени като изпълнители на медицинска дейност по договорите с НЗОК. Идеята беше обсъдена на първата среща на работната група за изменение на наредбата за наредбата за специализациите. В нея участваха здравният министър доц.д-р Силви Кирилов, представители на съсловните организации в здравеопазването и млади лекари и студенти по медицина. БЛС пое ангажимент да поиска договаряне за нови текстове в Националния рамков договор, които ще дадат правото на специализантите да бъдат включени като изпълнители на медицинска дейност по клинични пътеки. Дейността ще бъде реализирана под наблюдение на лекар със съответната специалност.
По време на срещата бяха набелязани и конкретни стъпки, по които обаче предстои управляващите и младите медици да се споразумеят. Първата е свързана с провеждането на централизиран изпит за специализанти. Такава промяна вече е обсъждана и от екипа на МЗ, но тя е била отменена по инициатива на организации на специализанти преди години. От Инициативния комитет на протестиращите студенти и специализанти настояха студенти по медицина с по-висок успех да имат улеснен достъп до специализация, като е възможно първите 50 по успех да имат възможност да избират от всички налични места за специализация.
Беше обсъдено трудовото възнаграждение на специализантите, които не са държавна поръчка, да получават за извършваната от тях дейност не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната дейност. В момента това значи 1077 лв. За тези, които са държавна поръчка, сумата е равна на 2,5 минимални заплати. „Двете форми на специализация трябва да бъдат изравнени. Всяко лечебно заведение трябва да знае, че ако иска да назначи млад лекар, не може да го направи за по-малко от 150% от средната работна заплата за страната“, заяви зам.-председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. От съсловната организация смятат, че стойността на възнагражденията трябва да бъде записана в наредба, а не в Закона за лечебните заведения, защото това ще гарантира изплащането им.
По време на срещата беше решено да бъде създадена дигитална платформа за сигнали, свързани с нередности по време на обучението на специализантите. Техните представители изтъкнаха, че към момента такива сигнали не се подават от притеснение за работните им места. Зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков посочи, че е в правомощията на доц. Кирилов да извършва проверки за качеството на обучението и е важно правата на специализантите да бъдат гарантирани със системен контрол.