
Манол Генов:
Заличени са 113 нерегламентирани сметища
Дебатите по четвъртия вот на недоверие към кабинета преминаха вяло и в празна зала
/ брой: 125
В резултат на мерките на няколко правителства бяха заличени 113 нерегламентирани сметища. Това заяви от парламентарната трибуна министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на дебатите по четвъртия вот на недоверие към кабинета „Желязков“ за несправяне с незаконните сметища. Той беше внесен миналата седмица от „Величие“ и подкрепен от „Възраждане“ и МЕЧ. Дискусията беше вяла и без аргументи, а парламентарната зала беше почти празна.
Няма да позволя да се правят манипулации в парламента, ядоса се Генов. По думите му са останали две нерегламентирани сметища, които трябва да бъдат почистени. Те бяха извън обхвата на всички тези процедури, отбеляза той. Генов припомни на депутатите, че трябва да се говори за кръгова икономика. Не манипулирайте народните представители и обществеността, използвайки тази трибуна, обърна се той към вносителите на вота от „Величие“.
"С изказвания се правят изключително неверни внушения и манипулации. Италия беше глобена за незаконни сметища с 40 млн. евро - по 200 хил. евро за всяко, Гърция - с 10 млн. евро. Същите глоби бяха наложени и на Словения и Франция. Срещу България имаше една наказателна процедура, но благодарение усилията на няколко правителства повечето незаконни сметища вече не съществуват", обясни Генов.
Вотът на недоверие трябва да се използва като инструмент на парламентарната демокрация, а не като инструмент с кухи мотиви, заяви депутатът от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Петя Цанкова. "Четвърти вот, внесен още преди гласуването на третия, е признание за политическо безсилие на опозицията. Говорите за екологична катастрофа, а всъщност описвате система, в която институциите работят в рамките на закона. Цитирате примери, които не доказват бездействие, а демонстрират държавна активност. Къде видяхте основания за вот на недоверие? Има екологични проблеми, незаконни сметища, замърсен въздух и водни кризи, но те няма да се решат с вот на недоверие на всеки шест седмици, а със закони, реформи и усилия от всички парламентарни групи. Това не става с политически димки, целящи присъствие в социалните мрежи. Като дългогодишен общински съветник от Община Септември заявявам, че там има проблем от много години, за който съм подавала сигнали много преди това правителство. РИОСВ е реагирала по всички сигнали и са разпоредени проверки. Установени са нарушения, издадени са предписания, наложени са глоби. Сезирани са ДАНС и Прокуратурата. Това ли е бездействие?", попита Цанкова.
Тя посочи, че при проверки се установява нерегламентирано изхвърляне на отпадъци от общински камиони, включително с възможна общинска съпричастност. "Местната власт носи пряка отговорност. Когато тази власт е пряко ангажирана в нарушенията, то проблемът не е в МОСВ, нито в премиера Росен Желязков и неговия кабинет. Проблемът е в местната безнаказаност, която някои от вас удобно премълчават", коментира Цанкова.
"Държавата работи, но в рамките на правомощията, които й дава законът. Тук идва нашата роля на законодателната власт, само че вие, уважаеми колеги инициатори на вота, не сте внесли нито едно законодателно предложение", посочи Цанкова и добави, че ролята на опозицията е да бъде градивна и да има алтернативни предложения.