12 Януари 2026понеделник18:55 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Превъплъщения

/ брой: 3

автор:Александър Симов

visibility 9808

Американската терористична акция във Венецуела предизвика небивал ентусиазъм в н-ската политическа селищна система у нас. Първи на барикадата с ентусиазъм, възторг и небивала радост скочи Делян Пеевски. В патетично есе, маскирано като политическа позиция, той полегна на Доналд Тръмп и го обяви за "отличен пример за лидерство". 
"Тръмп освободи Венецуела", наду вувузелата и Делян Добрев. Нещо повече - той вече видя огромен поток от американски инвестиции, които щели да повишат заплатите в страната и да й оправят социалните системи и здравеопазването. Ако не знаете, точно тук е необходимо да се леят радостни сълзи и три пъти да се целува фотото на американския президент. 
В битката за сърцето на Тръмп като командос се метна и Радан Кънев. Той, оказа се, в качеството си на евродепутат, крепител на нашите ценности, нали така, не виждал нищо лошо в операцията на САЩ. Мадуро, казва Кънев, не бил самостоятелен, зад него стояли хунта, наркокартели и паравоенни формирования. Разбирай - световният хегемон има правото да арестува всеки, когото си поиска. Да живее международното положение, да живее Тръмп, Мадуро - враг номер 1 на българския евродепутат!
Проблемът е, че в тази ситуация няма нищо смешно. Пред очите си виждаме как картоненият декор на празните, но красиви думи се разпада пред очите ни...
В един великолепен разказ на Кафка главният герой се събужда и разбира, че се е превърнал в хлебарка. Абсолютно същото превъплъщение наблюдаваме на живо днес. Всички онези, които до вчера се обявяваха за рицари на международното право, сега слюноотделят пред окончателното му унищожение. Правото, разбира се, е инструмент на управляващата класа да налага своите интереси, но днес тази марксистка формула все по-ярко показва своята правота. Американците нямат нужда от международно право и превръщат света в ловно поле, а нашите самозвани идеологически поклонници веднага ръкопляскат, за да бъдат забелязани или най-малкото да получат покана за приема в посолството за 4 юли. Това превъплъщение става дори даже и без идеологическа подготовка. Марионетките на статуквото просто си сложиха нов софтуер в главите и вече са готови да приемат всякакви терористични действия и да пишат възторжени оди за тях. 
Подобна липса на гръбнак в българския политически елит винаги е била най-отвратителното проявление на мизерията на прехода. За пореден път България показва невъзможност да устои на геополитическите бури, защото няма кой да формулира наш интерес, да го защити и да го отстоява. Ние сме политическият аналог на фейсбук - една джунгла в мрака, в която бродят всякакви самодейци, които се надпреварват да бъдат забелязани и отличени пред строя. Ето това е големият успех на американците - те създадоха по цял свят такива елити, които не са в състояние да защитят собствените си страни.
Да живеят Пеевски/Добрев/Кънев и техните политически клонинги! Но имам за тях една новина - няма да ги забележат. Хегемонът рядко забелязва обслужващия персонал. Дори и да ражда прекрасни есета. 

Плодове, зеленчуци и основни храни поскъпват на едро

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 6

България е на трето място в ЕС по скок в цените на жилищата

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 6

Спад с 33% в обявите за работа се отчита за декември

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 6

Въвеждат се данъчни стимули за фирмите, инвестиращи в наука

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 6

Зад размириците стоят САЩ и Израел

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 6

Вдигната е блокадата на Промахон-Кулата

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 6

Лошото време в Европа продължава

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 6

Накратко

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 6

Влудяващо

автор:Александър Симов

visibility 99

/ брой: 6

Тагарев и обратите

visibility 103

/ брой: 6

Спирачки пред еврото

visibility 113

/ брой: 6

Сделката, която отприщи фермерските протести в Европа

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 6

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ