18 Януари 2026неделя11:06 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Марко Рубио: Вашингтон иска да купи Гренландия

От Белия дом не изключиха и варианта за военна намеса

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 1131

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че САЩ имат намерение да купят Гренландия и че последните коментари за острова не трябва да се тълкуват като сигнал за военна инвазия, въпреки че Белият дом потвърди, че използването на американската армия "винаги е вариант".
"Президентът Тръмп ясно заяви, че придобиването на Гренландия е приоритет за националната сигурност на Съединените щати и е от жизненоважно значение за възпиране на нашите противници в Арктическия регион. Президентът и неговият екип обсъждат редица възможности за постигане на тази важна външнополитическа цел и, разбира се, използването на американската армия винаги е вариант, с който върховният главнокомандващ разполага", пише в изявление на Белия дом в отговор на въпроси на Ройтерс.
От Дания и Гренландия искат среща с Марко Рубио. "Целта на срещата е да се обсъдят важните изявления, направени от Съединените щати относно Гренландия, датска автономна територия", написа гренландската външна министърка Вивиан Моцфелд във Фейсбук.
Франция работи с партньори по план как да се реагира, ако Вашингтон предприеме действия по отношение на заплахата си да превземе Гренландия, заяви министърът на външните работи Жан-Ноел Баро.
"Сигурността в Арктика следователно трябва да бъде постигната колективно, съвместно със съюзниците от НАТО, включително Съединените щати, чрез спазване на принципите на Устава на ООН, включително суверенитет, териториална цялост и неприкосновеност на границите", подчертаха от Париж и допълниха: "Това са универсални принципи и ние няма да спрем да ги защитаваме."
Специалният представител на руския президент за инвестициите и икономическото сътрудничество с чужбина Кирил Дмитриев коментира, че САЩ вече са решили проблема с Гренландия и на фона на бездействието на ЕС могат да се заемат с Канада. "Гренландия изглежда вече е решен въпрос, ЕС ще продължи да прави това, което васалите правят най-добре: да "следят ситуацията" и да демонстрират двойни стандарти. Канада ли е следващата?" написа Дмитриев в Екс.

Нови признаци за удар на САЩ срещу Иран

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 10

Тръмп не се отказва от Гренландия

автор:Дума

visibility 1344

/ брой: 10

Имайте доверие на Делси

автор:Дума

visibility 3817

/ брой: 10

Вашингтон обвинява Зеленски за липсата на мир

автор:Дума

visibility 1116

/ брой: 10

Църквата на машините

автор:Александър Симов

visibility 8083

/ брой: 10

Страната на Евро Ганя

visibility 4890

/ брой: 10

Новият столичен парадокс

visibility 2673

/ брой: 10

Някои лодки потъват

автор:Димитър Събев

visibility 3909

/ брой: 10

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ