07 Август 2025четвъртък12:36 ч.

Левицата настоява за втори подуправител на НЗОК

/ брой: 55

автор:Юлия Кулинска

visibility 2197

ПГ "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" настоява НЗОК да има втори подуправител заради твърде многото нови дейности, прехвърлени на касата. Социалистите внесоха в деловодството на парламента предложения за промени в Закона за здравното осигуряване.
"Учредяването и прехвърлянето на редица нови дейности в касата прави все по-трудно упражняването на ефективно ръководство и контрол от страна на управителя и един подуправител. Вследствие на състояния на конюнктурни усложнения и политически кризи неведнъж се е налагало здравно-осигурителният фонд дълго време да бъде управляван само от едно лице, поради невъзможност да бъде стартирана и завършена  процедура по избор на нов управител, което крие огромни рискове за функционирането на здравноосигурителната система на страната“, се казва в мотивите на вносителите.
От левицата смятат още, че регулярността в решенията, административните актове и разплащанията, които изпълнява НЗОК, е с определящо и решаващо значение за функционирането на системата на здравеопазване.
„Упражняването на правомощията на управителя, респективно на подуправителя на НЗОК, се осъществяват в рамките на месечни, дори седмични или 15-дневни срокове и периоди, като тази регулярност следва да бъде гарантирана с цел да не се допуска спиране или блокиране на дейността на лечебните и здравните заведения в страната“, подчертават социалистите.
Те предлагат управителят да разпредели ресори, които да възложи на двамата подуправители според специфичните им области на професионалния опит и квалификация. „С това ще се постигне в пълнота наблюдение и управление на различните направления в НЗОК по отношение дейността на 28-те РЗОК от една страна и на специализираната администрация от друга. Това се налага поради факта, че функциите на специализираната администрация в централното управление на националната каса и тези на районните каси са различни по своето естество и същност. Координацията на дейността на постоянно действащите комисии в централното управление на НЗОК и в РЗОК също ще може да бъде разпределена и ще се постигне по-висока ефективност“, уточняват депутатите от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА".

Стоп на геноцида в Газа

автор:Дума

visibility 56

/ брой: 145

Продължават пожарите в страната: бедствено положение в Сакар

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 145

Приеха нова програма за безопасност и здраве при работа

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 145

БАС почете жертвите на Хирошима

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 145

Гагаузия на протест в защита на лидерката си

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 145

Пожари обхванаха и Западна Европа

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 145

Социалните медии не вредели на децата

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 145

Прекратиха мандата на Милорад Додик

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 145

Топката е в нашето поле

автор:Кирил Добрев

visibility 67

/ брой: 145

Касапи на демокрацията

автор:Юри Михалков

visibility 60

/ брой: 145

Инженери на дебилизацията

автор:Александър Симов

visibility 56

/ брой: 145

Пари, цени, еврозона - за камъчетата в цървулите ни

автор:Гарабед Минасян

visibility 64

/ брой: 145

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ