12 Юни 2025четвъртък16:31 ч.

Кристиан Вигенин остро разкритикува Европейската комисия за разрешенията на ГМО

автор:Дума

visibility 16580

По време на пленарен дебат в Европейския парламент в Страсбург, ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Кристиан Вигенин изрази сериозна загриженост относно продължаващата практика на Европейската комисия да одобрява генетично модифицирани организми (ГМО), въпреки многократните възражения от страна на Европейския парламент.
„Европейският парламент е отхвърлил близо 50 разрешения за ГМО, като е изразил основателни опасения относно влиянието на ГМО върху биоразнообразието, безопасността на храните и устойчивостта на околната среда“, изтъкна Вигенин. Въпреки това Комисията продължава да издава разрешителни, често без квалифицирано мнозинство и в разрез с волята на парламента и разединения Съвет.
Той отбеляза, че рисковете, свързани с ГМО, не са хипотетични, а са свързани с научна несигурност и дългосрочни опасения. Те включват загуба на биоразнообразие чрез монокултури, вреди за опрашителите и нарастваща зависимост от хербициди и устойчиви култури.
„Тези разрешения обслужват основно търговските интереси на големи, предимно американски корпорации, а не на европейските фермери или потребители“, заяви Вигенин. Той категорично подчерта, че борбата за устойчива селскостопанска политика, основана на наука, отговорност и демократична легитимност, ще продължи и че съпротивата срещу ГМО ще остане последователна.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Австрия потресена от трагедията в Грац

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 105

Електропроводите палят пожарите в Гърция

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 105

Горещините стават норма за планетата ни

автор:Дума

visibility 439

/ брой: 105

Накратко

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 105

Издънката

автор:Александър Симов

visibility 415

/ брой: 105

Не на продажбата на БДЖ!

автор:Чавдар Найденов

visibility 424

/ брой: 105

Време за приобщаване

visibility 438

/ брой: 105

Медиите клеветят Диляна Гайтанджиева

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ