16 Януари 2026петък02:26 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Станишев:

Планът на Юнкер е трудно постижим

автор:Дума

visibility 11859

Жан Клод-Юнкер представи пред европейските депутати "Инвестиционен план за Европа", който предвижда да бъдат привлечени 315 млрд. евро инвестиции в следващите три години. Повече от 5 години социалистите настояваха, че рестрикциите и бюджетните съкращения не водят до развитие. Многократно лидерът на ПЕС Сергей Станишев настояваше за конкретни предложения за създаване на фонд, който да тласне икономиката на Европа напред. Представения план Станишев коментира така: "Новата Комисия спази обещанието си и представи плана в кратки срокове. Положителното е създаването на нов инвестиционен инструмент – Европейски фонд за стратегически инвестиции с капитал от 21 млрд. евро. Този инструмент ще помогне за осъществяването на важни проекти в областта на железопътния транспорт, енергийната ефективност и иновациите. От планираните 315 млрд. евро около 75 млрд. евро ще бъдат инвестирани в малки и средни предприятия". Станишев изрази притеснението, че инвестициите от 315 млрд. евро са трудно постижими, защото реално фондът ще разполага с едва 21 млрд. евро, като Комисията разчита за всяко инвестирано евро да се привлекат 15 евро частен капитал. "Социалистите очаквахме много по-мащабен план със свеж финансов ресурс. Нашата амбиция е да се даде възможност за капитализиране на Европейската инвестиционна банка с реални пари, в това число от държавите членки. За това обаче трябва да се дадат гаранции на държавите, че евентуални техни вноски няма да се броят като нов дълг и няма да се отчитат като бюджетни дефицити. Наред с това трябва да се подготвят и много добри проекти като се избегне рискът парите да бъдат инвестирани само в големите икономики", заяви лидерът на ПЕС. "Социалистите ще работим за това новият инструмент да не бъде използван само за проекти с директна печалба, а и за такива, чиято възвръщаемост е по-дългосрочна, но спомагат за модернизацията на икономиката. Този план трябва да се изпълнява през следващите 3 години, но смятам, че той трябва да бъде удължен поне до 2020 година, за да осигурим липсващите 700 млрд. евро инвестиции за съживяване на икономиката", коментира Станишев.

Срокът за подаване на данъчните декларации е до 30 април

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 9

Средният осигурителен доход мина 1900 лв.

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 9

СБ и БНБ очакват по-голям растеж на българската икономика

автор:Дума

visibility 783

/ брой: 9

Гръцките фермери затвориха границите

автор:Дума

visibility 798

/ брой: 9

Загреб плаща по 800 евро при раждане

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 9

Два вота на недоверие за френския кабинет

автор:Дума

visibility 847

/ брой: 9

Накратко

автор:Дума

visibility 3354

/ брой: 9

Същият сценарий

автор:Таня Глухчева

visibility 1720

/ брой: 9

Въпрос на манталитет

visibility 1434

/ брой: 9

Вековната злоба на роба не роди гнус към еврото

visibility 802

/ брой: 9

Бунтарят, който падна жертва на истината и свободата

visibility 855

/ брой: 9

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ