
Снимка БТА
Атанас Зафиров:
Присъединяването към еврозоната би било пробив в борбата с незаконния хазарт
/ брой: 84
Присъединяването ни към еврозоната би било сериозен пробив в борбата със сивия сектор и изсветляването на тези огромни потоци незаконни пари от хазарт, които циркулират в обществото и сивата икономика, заяви вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров на дискусия в Националния център за информация и документация, свързана с борбата със зависимостите сред младите. В дискусията участваха зам.-министърът на вътрешните работи Филип Попов, председателят на Съвета на ректорите в България проф. д-р Миглена Темелкова, народни представители, ректори и преподаватели от различни университети.
По думите на Зафиров хазартната зависимост е един от най-големите бичове на нашето време. "Незаконният хазарт не подлежи на никаква регулация и няма методи да бъде вкарван в някакви граници. Той се превръща в огромен проблем за нашето общество", добави Зафиров. Той е категоричен, че държавата ще започне със сериозни мерки да бори този проблем, защото хазартната зависимост се превръща във все по-голяма заплаха за националната сигурност.
Зам.-министърът на вътрешните работи Филип Попов посочи, че нелегалният хазарт създава условия за криминални дейности като трафик на наркотици, оръжия и хора. "Целият криминален сектор се финансира от парите от нелегален хазарт. МВР много трудно да пресича такива дейности, защото голяма част от сървърите, които поддържат сайтовете за незаконен хазарт, се намират в чужбина и не могат да бъдат контролирани, подчерта той. "Нелегалният пазар създава и конвенционална престъпност, немалка част от престъпниците са и непълнолетни. Тези деца стават асоциални вследствие на тази зависимост и започват криминални прояви като грабежи и побоища. Този проблем първо трябва да се реши по законодателен начин, също така да има ангажирана киберсигурност, но за да бъдем ефективни, трябва да има взаимодействие и с училищата, и с университетите", поясни Попов.
Не е често явление законодателната и изпълнителната власт да се обръщат към този проблем, отбеляза проф. д-р Миглена Темелкова. Тя посочи, че заедно с тях висшите училища могат да обединят усилия да бъде направен симулатор, който да е български и да е свързан с престъпността у нас. Работата на МВР в тази насока е изключителна важна, добави проф. Темелкова.