25 Юли 2025петък02:20 ч.

НАП и веселата държава

/ брой: 112

автор:Юрий Борисов

visibility 8971

НАП била установила, че има поскъпване от 5 до 40% на основни храни и стоки. След като юнашки лъгахме, че инфлацията е под 3%, сега – след като излязоха „докладите“, можем да си признаем някои истини.
Някакво краве сирене било поскъпнало с 25%. Минерална вода пък била поскъпнала с 40%. Да не изброявам.
Аз предлагам държавните органи да отидат при такива производители и търговци и да проведат по една беседа с тях, като им обяснят, че това не е много хубаво. Предполагам помните онзи виц, в който се разказва как един американец пребил един виетнамец и как неговите другари наобиколили американеца и започнали да му викат: „Ти си много лош! Ти си много лош!“. Та и нашите органи, които нямат никакви правни основания да правят каквито и да е забележки на когото и да е било, че вдига цени, да дръпнат по една морална реч на спекулантите. Впрочем, те не са и спекуланти, защото понятие в българското право за спекула няма.
Ще дам съвсем малко информация какво се прави във Франция, когато се установи „изкуствена инфлация при цени“ („inflation artificielle des prix“).
За да се квалифицира едно повишение на цена като незаконно, трябва да са налице пет условия, едното от които е повишаване на цените без реално основание, т.е. без промяна в производствените и транспортни разходи.
Главната дирекция по конкуренция, потребление и борба със злоупотребите (DGCCRF) извършва проверки в търговски обекти и складове и изисква документи за себестойност, внос, надценки и обосновки на крайната цена.
Ако се докаже изкуствено завишаване на цените, следват:

– Глоби до 75 000 евро за физически лица и до 375 000 евро за юридически;
– При рецидив: двойни глоби + евентуална временна забрана за търговска дейност.

При определени обстоятелства глобата за икономическа измама, включително спекулативно завишаване на цени, може да достигне до 10% от годишния оборот на предприятието. Това важи при тежки или повтарящи се нарушения, установени от DGCCRF. ( На основание Член L.442-4 от Code de commerce (Търговски кодекс на Франция)).
Един пример, за да е по-весело, макар и не с DGCCRF: През декември 2024 FCA (Комисия за защита на конкуренцията на Франция) наложи обща глоба от 611 млн евро на 12 фирми (производители и дистрибутори на домакински уреди) за картелно споразумение и фиксирани цени, което се е осъществявало между 2007 и 2014 г. Най-големият единичен размер на глобата – Groupe SEB – 189,5 млн евро.
И така, скъпи мои проевропейски настроени граждани, молбата ми е като настоявате толкова горещо да бъдем в Клуба на богатите, напънете се малко да искате и регулации, които съществуват в този Клуб!

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 459

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 467

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 520

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 502

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ