12 Август 2025вторник11:55 ч.

Хърватия дава рамо на Скопие за ЕС

Край Дойран бе почетен български герой

/ брой: 112

автор:Дума

visibility 7075

Хърватия ще продължи силно да подкрепя Северна Македония, която заслужава членство в ЕС. Това уверение е дал премиерът й Андрей Пленкович в телефонен разговор с македонския си колега Християн Мицкоски, съобщи агенция ХИНА. Двамата са обсъдили пътя на РСМ по присъединяване към ЕС, ситуацията в Югоизточна Европа и доклада на Европарламента за напредъка на Северна Македония, се посочва в изявление, цитирано от ХИНА.
С химните на България и на РС Македония пред паметника на генерал-майор Константин Каварналиев край Дойран бе отбелязана в неделя 112-ата годишнина от смъртта на българския офицер, загинал по време на Междусъюзническата война.
Да отдадат почит на Каварналиев на паметника дойдоха дипломати начело с посланика ни в Скопие Желязко Радуков, военни, служители, ветерани и представители на българската общност в РС Македония. 
"Преди точно 112 години тук два непълни български полка посрещат противник, който ги превъзхожда 14 пъти по численост. Три хиляди срещу 42 хиляди. Но българските воини превъзхождат своя противник 14 пъти по храброст. Не отстъпват от позициите си. Отблъскват атака след атака... Този пример за саможертва, за свобода и Родината би следвало да е наш компас и в настоящето. От нас не се иска да плащаме толкова висока цена и би било грехота да не го следваме и да дадем всичко за свобода и Родина", изтъкна посланик Радуков.
Свещеник от Струмишката епархия на православната църква на Северна Македония отслужи панихида в памет на Каварналиев и загиналите български воини. Венци и цветя на паметника бяха поднесени от различни институции на България и от българските сдружения в Северна Македония.
Константин Каварналиев загива край Дойран по време на Междусъюзническата война. Погребан е в скромен, набързо приготвен гроб, сред свои войници на един от хълмовете между Дойран и Валандово. Паметникът му е възстановен на лобното място през 2019 г. в присъствието на тогавашните премиери на България и на РСМ Бойко Борисов и Зоран Заев. Всяка година оттогава на тази дата на лобното място на ген. Каварналиев се отбелязва годишнината от смъртта му.

Увеличават линията на бедност със 126 лв.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

Предлагат линията на бедност да бъде увеличена до 764 лева

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

КЗД проверява случая със сваленото от самолет дете

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

Австрия обмисля таван на цените

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

ЕС иска Зеленски на срещата в Аляска

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

САЩ приключиха с помощите за Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

Над 11% от депортираните от Германия са деца

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

Нови цени, нови стандарти

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 148

Тагаревщина на ума

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 148

Газови игри на котка и мишка

visibility 1

/ брой: 148

Беше като Феникс, роден от пепелта наоколо

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 148

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ