28 Март 2024четвъртък17:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Безплатни прегледи за диабетно болни

автор:Дума

visibility 572

По случай Международния ден за борба с диабета, Клиниката по нефрология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ организира от 14 до 18 юни безплатни консултации за пациенти с доказан диабет.

 Целта е да се провери дали захарната болест не е засегнала и бъбреците, както става в 40 % от случаите. Консултациите ще бъдат под мотото „Диабетът никога не е САМО диабет. Проверете БЪБРЕЦИТЕ“ и ще се извършват онлайн, през специализираната платформа Healthyco. Там пациентите ще могат да изпратят всички свои изследвания и да получат съвет от лекар. Трима специалисти от Клиниката по нефрология ще се включат в инициативата:

 Проф. Атанас Кундурджиев е началник на Клиниката по нефрология. Проф. Кондурджиев е един от най-големите специалисти в България в лечението на т.нар. кардиоренален синдром (лечение на сърдечна недостатъчност в условията на бъбречна недостатъчност), както и на бъбречни усложнения, получени вследствие на диабет. Той има три клинични специалности – вътрешни болести, кардиология и нефрология.

 Д-р Мариана Пишманова е специалист по ендокринология и вътрешни болести.

 За консултация с д-р Пишманова, последвайте линка: https://drhealthyco.com/physicians/3704

 Д-р Ваня Грозева има признати специалности по ендокринология и нефрология.

 За консултация с д-р Грозева, последвайте линка: https://drhealthyco.com/physicians/3703

 Около 500 000 са диагностицираните с диабет в България, но се смята, че реалният брой на засегнатите от заболяването е много по-голям – около 800 000. В 40% от случаите, или при 320 000, високата кръвна захар е увредила или ще увреди бъбреците. Нарушава се тяхното правилно функциониране и може да се стигне до бъбречна недостатъчност (необратима загуба на бъбречните функции). Диабетната нефропатия (увредата на бъбреците при дългогодишен диабет) е най-честата причина за диализа. Бъбречното заболяване, предизвикано от захарната болест (диабетна нефропатия) се развива бавно – необходими са около 20-30 години. Приблизително 25% от хората с диабет тип 1 и 5-10% от тези с диабет тип 2 имат нарушена бъбречна функция. Тъй като обаче диабет тип 2 е 10 пъти по-често срещан от диабет тип 1, то много повече от диабетните случаи на бъбречна недостатъчност са диабетици тип 2.

 Затова специалистите съветват хората, които имат повишена кръвна захар, редовно да преглеждат и бъбреците си. Профилактични изследвания на урина през 6 месеца и преглед при нефролог веднъж годишно са достатъчни, за да е сигурно, че нещата са под контрол.

 „Бъбреците са сред най-тежко засегнатите органи при хората със захарен диабет. Затова и много от пациентите в Клиниката по нефрология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ са диабетици, които страдат от диабетна нефропатия, обяснява проф. Кундурджиев.

 През последните години броят на диабетиците непрекъснато се увеличава. Според известния нефролог основната причина за това се крие в начина на живот. "За 30 години приемът на фруктоза е нараснал с 2000%. Човешкият организъм не е адаптиран към такива количества и това води до по-широко разпространение на така наречените метаболитни заболявания - метаболитен синдром, който освен диабет включва и висока пикочна киселина, подагра, високо кръвно налягане, висок холестерол, липиди. Всичко те са много тежки рискови фактори, които скъсяват живота на пациента", категоричен е проф. Кундурджиев.

 Международният ден на диабета се отбелязва от 27 юни 1991 г. Тогава Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация вземат решение за определяне на специален ден, посветен на рисковете и усложненията, които носи със себе си това социално значимо заболяване.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ