29 Март 2024петък11:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Безпаричие друса италианците

Средно на семейство на Ботуша се падат 16 000 евро дългове

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 957

През последните десет години размерът на личните финансови задължения на италианците се е увеличил трикратно, съобщи Дойче веле. На семейство се падат средно по 16 000 евро дългове, като най-задлъжнели са домакинствата в Рим и Милано.

 Автобусите и трамваите в Милано са пълни с реклами. Рекламират се шампоани за коса, препарати за чистене, кухни на изплащане и др. Най-много са обаче обявите за "безпроблемно" отпускане на малки кредити, отбелязва Дойче веле. Предлагат се 2000 или 5000, а може би и 8000 евро - без много питания. За мнозина тези т.нар. небюрократични разрешения се превръщат в капан. "Трябва да се набави правилната информация. Тук липсва прозрачност", предупреждава защитничката на интересите на потребителите Ана-Мария Каро.
Често само в текста с малки букви се отбелязва, че трябва да се плати двуцифрена лихва, ако уговорената вноска не бъде изплатена в срок. Сериозните банки предлагат по-добри условия. Те обаче поставят и по-строги критерии за отпускането на заем, коментира Дойче веле. Хора без работа или онези, които работят на временен договор, често нямат никакъв шанс да получат кредит, макар че те обикновено имат най-спешна нужда от пари. От въвеждането на еврото разходите за живот в Италия се покачиха силно при паралелен спад на покупателната сила.
Според статистическя институт ISTAT над 13 процента от италианското население живее в относителна бедност. В този кръг на първа линия се нареждат семейства с ниски доходи и с деца, както и самотни майки. Такъв е случаят на Габриела Панети. "Всичко поскъпва. Макарони, хляб, вода. Да не говорим за плодовете и зеленчуците! Трябва много да внимавам какво купувам. Едно голямо пазаруване излиза най-малко 150 евро, но и това не стига за цялата седмица", оплаква се Панети.
Ситуацията е благодатен терен за съмнителни кредитни агенции, но също и единични лица. Те използват бедственото положение на засегнатите, за да им нахлузят кредити с безбожни лихви. Понастоящем на всяко италианско семейство се падат дългове от средно 16 хиляди евро, като на първите места в тази класация са жителите на Рим и Милано с по средно 20 хиляди евро дългове на домакинство.
Габриела Панети няма дългове, но има щедър спонсор в лицето на своя баща. 65-годишният бивш счетоводител е заделил настрана спестявания, на които сега разчитат Габриела и нейните двама малолетни синове. Това е типичен случай, посочва Дойче веле. Но спестените парични резерви на италианските семейства се топят и поколението на 30- и 40-годишните няма възможност да заделя пари настрана. Често заплатите не достигат, за да се живее без помощ от родителите.
Социалните последици са драматични, посочва Дон Роберт Даванцо, ръководител на хуманитарната служба Каритас в Милано. Италианците се женят все по-рядко и все по-късно - средностатистически не преди да са навършили 30-годишна възраст. А децата пък идват още по-късно. Микол Сарфати е на 26 години и още живее при родителите си. Той не може да си позволи самостоятелно жилище.
"До неотдавна който искаше да създаде семейство, го правеше, когато има вече постоянна работа. Днес обаче не е така. Вярно, имам приятели и приятелки, които сключиха брак. Те обаче трябваше да приемат помощ от родителите си. В наши дни който купува жилище, го прави с пари на родителите си." Как следващата генерация ще финансира живота си - това остава открит въпрос в Италия, заключава Дойче веле.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ