19 Април 2024петък06:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Белите престилки бягат от БЮРМ

Три четвърти от македонските лекари не са доволни от реформите в здравеопазването

/ брой: 42

автор:Дума

visibility 72

Около 75% от лекарите в Македония не са доволни от промените, които се провеждат в системата на здравеопазването в страната им. Голямата част от тези, които са удовлетворени от промените (едва 15%), работят в частния сектор. Това показват резултатите от първия Специален доклад за удовлетвореността на лекарите от работата им. Той е направен на базата на проучване на международен интернет проект, който представлява уникално средство за комуникация между лекарите от страните от Югоизточна Европа.
По-голяма част от лекарите (56%) са категорично неудовлетворени от статуса си в обществото. Те са на мнение, че професията е недостатъчно ценена, че работят в трудни условия, под голямо психическо напрежение и стрес.
Над 45% планират да сменят работното си място, като 57% от тях се канят да напуснат страната, а 11,6% дори възнамеряват да напуснат професията. Около половината от анкетираните лекари, които в момента работят в университетски клиники, също активно търсят възможности за работа в чужбина. Над 61% от докторите, които в момента на анкетата работят в държавни болници, се канят да преминат в частния сектор. Прави впечатление, че голяма част от тях са с по 1-4 години стаж по специалността, а другите - с по над 20 години. Лекарите с по 5-19 години стаж са заявили, че възнамеряват да търсят препитание и професионална реализация зад граница.
Основните причини за неудовлетвореността на лекарите са четири: размерът на заплатата, отношението на държавните институции към лекарите, стресът от работата и липсата на реформи в здравния сектор. 79% от лекарите, практикуващи в държавните болници, определят размера на заплатата като основна причина за неудовлетвореността си. Ниската заплата, лошите условия на работа, политическото влияние и заемането на работни места чрез ходатайство са основните причини, поради които 47% от лекарите, работещи в държавни здравни институции, желаят да променят работното си място.
Реформите в здравеопазването са генератор на неудовлетвореност при повече от 70% от интервюираните лекари. Неудовлетвореността сред лекарите, които работят в държавните здравни заведения, е 77 на сто. Учудващо, в частния сектор резултатите са почти същите (72 процента).
"Резултатите от това проучване показват реалното положение на лекарите в Македония. Голямо безпокойство буди огромният процент на лекари, практикуващи в държавния здравен сектор, желаещи да заминат в чужбина. Това е сериозен индикатор, който не бива да се подминава от управляващите, защото пряко влияе върху качеството на услугите за пациентите. Проучването има за цел да акцентира върху този проблем не само в Македония, но и във всички държави от региона", коментира Владимир Лазаревик, създател на Международния интернет проект, председател на Регионалното събрание на СЗО за Европа за 2010-2011 г. и бивш зам.-министър на здравеопазването на Македония.
В проучването са участвали 216 македонски лекари, което е около 4% от съсловието в страната. От тях 32% работят в първичната медицинска помощ, 16% - в специализираната, а 52% - в болничната. В публичния сектор работят 49% от анкетираните. Близо 48% от участвалите в проучването са жени. Над 21% са на възраст под 35 г., около половината са във възрастовата група на 36-50-годишните, а останалите са над 51 г. Анкетите са проведени между 25 януари и 7 февруари т.г.
Предвижда се следващото подобно проучване да бъде направено в България.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ