20 Април 2024събота08:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Белград и Прищина не спират кавгата

Спор за документи усложнява косовско-сръбската криза

/ брой: 216

visibility 40

Фатос Битичи и Александър Васович
Ройтерс


Спор за документи попречи на стоките да преминават свободно през границата между Косово и Сърбия в понеделник, остатък от търговско ембарго, което доведе до насилие в последните два месеца между косовското албанско мнозинство и сръбското малцинство. Косово, което вдигна забраната си върху търговията със Сърбия миналата седмица въз основа на споразумение, постигнато с посредничеството на ЕС, обвини Белград, че не изпълнява своята част от споразумението.
Над 180 камиона влязоха в Косово, след като Косово реши да отмени реципрочните мерки. За съжаление Сърбия не е започнала да изпълнява споразумението, заяви косовският министър на търговията Мимоза Кусари Лила.
Имаше два камиона с редовни документи, издадени от косовската митница, но те бяха върнати обратно от сръбските власти през уикенда. На шофьорите бе казано, че не е пристигнала заповед от Белград да бъде пропускан износ от Косово.
В Белград говорителят на сръбското правителство Миливое Михайлович заяви, че износ от Косово е разрешен при условие, че той е съпътстван от необходимите документи, договорени с ЕС. Всеки камион, който има документи с печат, което бе договорено в Брюксел на 2 септември, и има необходимата документация, която не включва окончателния статут на Косово, сега преминава през сръбската граница без никакви проблеми, заяви Михайлович пред Ройтерс.
Искам да подчертая, че дизайнът на печата бе договорен в Брюксел и ние нямаме никакви проблеми да изпълняваме това споразумение, каза той.
Кусари Лила заяви, че косовското правителство ще даде на Сърбия още няколко дни да изпълни споразумението. Ако това не се случи, ние ще възобновим забраната върху сръбските продукти, каза тя.
Косово забрани целия внос от Сърбия през юли и наложи 10-процентен данък върху вноса от Босна, тъй като и двете страни блокират износа от Косово. Белград заяви, че блокира косовските стоки, защото се противопоставя на независимостта на Косово и отказва да признае документи, носещи името Република Косово. Търговският спор и опитите на Косово да поеме контрол върху до голяма степен беззаконния север, населен предимно със сърби, доведоха до насилие, по време на което един албански полицейски служител бе убит, а тълпи сърби изгориха граничен пункт.
Северно Косово, регион от около 600 000 предимно етнически сърби, не признава независимоста на Косово и остава лоялен на Белград. Други 60 000 сърби живеят в анклави, разпръснати из Косово. Косово, с население от 1,7 милиона души, главно етнически албанци, бе признато от над 80 страни, сред които САЩ и повечето държави от ЕС от 2008 г.
В понеделник местните сърби запазиха барикадите по пътищата, докато умиротворители от НАТО (КФОР) използваха хеликоптери, за да пускат листовки, в които ги предупреждават, че барикадите са незаконни и пречат на свободата на придвижване.
На граничния пункт Мердаре със Сърбия, на около 40 км североизточно от Прищина, косовски митнически служител заяви, че вносът от Сърбия се състои предимно от строителни материали и че камионите, които доставиха стоки в Косово през последните два дни, се завръщат празни. Служителят каза, че на стоки от Косово не се разрешава да влизат в Сърбия и няколко камиона са били върнати през уикенда. Годишният износ на Сърбия в Косово възлиза на около 270 милиона евро. Общият внос на Косово през 2010 г. е бил 2 милиарда евро, а износът на Косово е бил 10 процента от тази сума.
Сърбия изгуби контрол над Косово през 1999 г., когато бомбардировките на НАТО сложиха край на сръбската война за потушаване на бунта на етническите албански бунтовници. Белград е под натиск да подобри отношенията си с Косово, за да получи статут на кандидат за членство в ЕС през октомври. Косовският въпрос ще засегне също сръбските парламентарни избори, които се очакват идната година, тъй като сърбите са чувствителни по въпроса за бъдещето на тяхната бивша южна провинция, която смятат за своя историческа земя.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ